Reklama

Ofiara księdza pedofila z Kalisza otrzyma 300 tysięcy złotych. Sąd wydał właśnie wyrok

fot. Kadr z filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich
fot. Kadr z filmu "Zabawa w chowanego" braci Sekielskich

Diecezja w Kaliszu ma zapłacić za pedofilię byłego księdza Arkadiusza H.

Chodzi o sprawę Bartłomieja Pankowiaka. To jeden z braci, który wystąpił w filmie Sekielskich "Zabawa w chowanego". Jak poinformował Onet.pl sąd w Kaliszu wydał w poniedziałek wyrok w tej sprawie.

Arkadiusz H. stał się negatywną postacią wyżej wymienionego filmu, głównie dlatego że przyznał się do molestowania Bartłomieja Pankowiaka, o czym pisaliśmy tutaj Kiedy sprawa trafiła do prokuratury okazało się, że Arkadiusz H. mógł też molestować sześć innych osób. Sprawa tych osób jednak uległa przedawnieniu. O całej sprawie miał wiedzieć ówczesny biskup kaliski Edward Janiak, który po premierze filmu został zwolniony ze stanowiska.

Co ciekawe, Onet.pl podało, że początkowo pozew o zadośćuczynienie złożyli obaj bracia Pankowiakowie, lecz jeden z nich wycofał się tuż przed wyrokiem. Domagali się pół miliona złotych od kościoła w Kaliszu za wyrządzone im krzywdy.

Sąd w Kaliszu ostatecznie uznał, że Bartłomiejowi Pankowiakowi należy się trzysta tysięcy złotych zadośćuczynienia, w związku z tym kuria ma też pokryć koszty procesowe. Sąd przyznał, że uzasadnione było powództwo starszego z braci Pankowiaków, ale z powodu wycofania przez niego pozwu, nie mógł przysądzić mu należnej kwoty.

W trakcie procesu na jaw wyszły wstrząsające szczegóły pedofilskiej działalności Arkadiusza H. Jedna z zakonnic zeznała, że w środowisku kościelnym mówiono, że ten ksiądz ma skłonności do kontaktów seksualnych z ministrantami. Stwierdziła też, że na jednym z wakacyjnych wyjazdów z księdzem H. wszyscy spali w jednym pomieszczeniu. W nocy, gdy się przebudziła, słyszała głosy męskie oraz słowa "zrób mi loda". Słyszała także, że ktoś obok uprawia seks - podaje Onet.pl

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
13.44 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro