Reklama
Reklama

Nie daj się zaskoczyć, kupując używane auto. Sprawdź historię pojazdu z AutoDNA

Jeśli lubisz mieć wszystko pod kontrolą, na pewno nie pozwolisz sobie na zakup auta z drugiej ręki, którego wcześniej nie sprawdzisz. Niektóre informacje można zdobyć, szperając na forach internetowych albo posługując się bazami danych dostępnymi w internecie. My proponujemy sprawdzenie historii pojazdu z autoDNA, które będzie na pewno szybsze i wygodniejsze, a przy tym da Ci pewność, że nie kupujesz kota w worku.

Najważniejsze elementy historii pojazdu, jakie powinieneś znać

Sprawdzenie historii pojazdu jest bardzo ważne, jeśli kupujesz używany samochód. Dzięki temu możesz poznać istotne informacje, które wpłyną na Twoją decyzję zakupową. Jak to zrobić? Potrzebny jest do tego numer VIN, czyli unikalny symbol nadawany każdemu wyprodukowanego egzemplarzowi. Mając go pod ręką, można poznać między innymi:

 • stan licznika - to bardzo ważne, ponieważ cofanie przebiegu to wciąż popularna praktyka wśród handlarzy,

 • rzeczywistą moc silnika,

 • datę pierwszej rejestracji,

 • historię szkód pojazdu,

 • rodzaj wyposażenia - jeśli jest inne niż fabryczne, może to wskazywać, że pojazd brał udział w wypadku,

 • dane właściciela pojazdu,

 • przeznaczenie auta - jeśli było wykorzystywane np. jako taksówka, jego stan techniczny może nie być najlepszy.

Historia pojazdu to zatem niezwykle istotna kwestia przy zakupie używanego samochodu. Zamawiając raport autoDNA, poznasz odczyty przebiegu, historię uszkodzeń lub fabryczne usterki swojego auta. To wszystko możesz zrobić już za cenę kawy i ciastka - zatem zdecydowanie nie warto ryzykować.

Jakie dane pojazdu są potrzebne do sprawdzenia jego historii?

Aby skorzystać z bazy autoDNA, która zawiera miliardy rekordów na temat historii pojazdów, także z rejestrów zagranicznych, wystarczy znać numer VIN.

Historia pojazdu zawiera odczyty przebiegu, dane techniczne, historię uszkodzeń i fabryczne usterki auta, które planujesz kupić. AutoDNA chroni zatem Ciebie i Twoich bliskich przed zakupem "samochodu cytryny", czyli auta z ukrytymi wadami. Wszystkie ważne informacje możesz uzyskać, nie wychodząc domu - wystarczy do tego jedynie znajomość numeru VIN.

Gdzie znajdę numer VIN?

Numer VIN, czyli vehicle identification number to unikalny symbol każdego samochodu. Znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym, ale nie tylko. Pojazdy zwykle mają takie oznaczenie umieszczone w kilku różnych miejscach. Te miejsca to:

 • tabliczka znamionowa w okolicy przednich drzwi,

 • stopień pierwszych drzwi,

 • okolica prawego amortyzatora,

 • przegroda czołowa,

 • prawe nadkole,

 • obudowa deski rozdzielczej.

Warto sprawdzić wszystkie numery VIN umieszczone na wyżej wymienionych elementach - jeśli nie są identyczne z tym w dowodzie rejestracyjnym, to zły znak. Ktoś może usiłować Cię oszukać lub może świadczyć o tym, że samochód uległ poważnemu wypadkowi.

Co i jak jeszcze sprawdzić przed zakupem?

Historia samochodu, którą najwygodniej sprawdzisz na autoDNA, to nie wszystko. Warto także przyjrzeć się stanowi technicznemu auta. Jak to zrobić?

Najlepiej podjechać do zaprzyjaźnionego mechanika (ewentualnie do najbliższej stacji diagnostycznej), który sprawdzi, w jakiej kondycji jest pojazd. Warto skontrolować:

 • stan lakieru,

 • ewentualne ogniska rdzy,

 • wygląd silnika,

 • wyposażenie.

Zawsze nalegaj na jazdę próbną i sprawdź, czy pojazd ma ważne OC i czy jest zarejestrowany.

Podsumowanie

Nie wszystkie ewentualne nieprawidłowości są do wykrycia w czasie oględzin, jazdy próbnej czy kontroli technicznej. Dlatego warto sprawdzić historię pojazdu. Najszybciej i najwygodniej zrobisz to, wchodząc na stronę autoDNA. Wystarczą do tego podstawowe dane z dowodu rejestracyjnego, czyli numer VIN.

Zamawiając raport, który jest dostępny on-line natychmiast, uzyskasz dane na temat napraw, szkód, przeglądów, przebiegów, zobaczysz archiwalne zdjęcia. Upewnisz się więc, że auto, które kupujesz, jest warte swojej ceny i uwolnisz się od zbędnego ryzyka. Wszystko to zaledwie w ciągu kilku minut i w cenie kawy i ciastka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
5.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro