Reklama
Reklama

Gigantyczna czarcia miotła pod Piłą

fot. asta24.pl
fot. asta24.pl

Zdaniem leśników, może być największa w Polsce.

Czarcia miotła to potworność roślin, która objawia się skupieniem w jednym miejscu silnie rozgałęzionych i bardzo rozwiniętych pędów. Takie czarcie miotły pojawiają się na drzewach, ale też na krzewach - zarówno iglastych, jak i liściastych. Powstają w wyniku infekcji grzybowych, bakteryjnych lub wirusowych u roślin, ale bywa też, że przez zmiany genetyczne. Co ciekawe, naukowcy udowodnili, że wykazują własności dziedziczne - część drzew wyrosłych z nasion z szyszek rosnących na czarcich miotłach też posiadało czarcie miotły.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Zimowe, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 20 października br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Jak podaje portal asta24.pl, prawdopodobnie największa czarcia miotła (nazwa wzięła się z ludowych domysłów, że to czart maczał palce w nietypowym wyglądzie roślin) w Polsce rośnie na terenie lasu w leśnictwie Pokrzywnica niedaleko Piły. Ma rosnąć na sośnie już od co najmniej 10 lat. Niestety ale sosna żywicielka powoli umiera - czarcia miotła wysysa z niej soki.

Ciekawostką jest to, że szkółkarze wykorzystują pędy z czarcich mioteł do otrzymywania nowych odmian roślin, które później są wykorzystywane w przydomowych ogródkach. Takim przykładem jest świerk pospolity Nidiformis, który ma formę karłową o pokroju półkulistym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
16℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
16.49 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro