Plac Kolegiacki w nowym wydaniu. Jak Wam się podoba?
Uruchomiona fontanna, ławki, przeszklenia w posadzce odkrywające historię dawnej kolegiaty - można to znaleźć na przebudowanym placu Kolegiackim.
To jedna z tych inwestycji, które wzbudzały kontrowersje wśród mieszkańców. Z placu Kolegiackiego zabrano parking, by utworzyć tu przestrzeń dla mieszkańców. Ale gdy roboty dobiegały końca, pojawiły się obawy, że będzie to betonowa pustynia. Miasto tłumaczyło, że nie jest to prawda, a mieszkańcy będą mogli schronić się tam w cieniu drzew. Dziś na placu pojawia się coraz więcej poznaniaków. Wielu chce zobaczyć jakie zmiany tu zaszły, inni siadają przy kawiarnianych stolikach.
Co można zobaczyć na placu? Są tu dwa obszary prezentacji wykopalisk, które można podziwiać przez przeszklenia w posadzce. - W pierwszej wyrasta Zegar Historii. To 12-metrowy obelisk z polerowanej stali autorstwa Piotra Wełniaka. Ideą przewodnią rzeźby jest symboliczne przedstawienie dziejów kolegiaty pw. Św. Marii Magdaleny, od prawdopodobnej daty rozpoczęcia budowy, poprzez kolejne fazy rozwoju, destrukcje, aż do ostatecznej rozbiórki. Pod przeszkleniem obok obelisku znajdują się dwa zabytki architektury: fragment ściany fundamentowej krypty oraz relikt ławy fundamentowej. Jest też tam serce z dzwonu kolegiaty, będące zabytkiem ruchomym. Zostało ono przeniesiono spod wejścia głównego poznańskiej fary. Umieszczone w kopule dzwonu w pozycji poziomej, o pełnych godzinach wprowadzane jest w horyzontalny ruch wahadłowy - podają urzędnicy. Pod drugim przeszkleniem można zobaczyć próg od kruchty, wykopaną z kaplicy posadzkę czy kamienny chodnik.
Osoby, które chcą poznać historię kolegiaty i placu mogą pobrać specjalną aplikację lub zeskanować QR kody umieszczone np. na ławkach. Ale istotna jest tutaj nie tylko historia. Miasto podkreśla, że ważna jest również funkcja rekreacyjna z podświetlaną w nocy fontanną, zielenią i miejscem pod ogródki gastronomiczne. Jeśli chodzi o rośliny, są tu aleja platanowa, ozdobne trawy, byliny czy rośliny cebulowe.
Docelowo na placu miasto planuje urządzać festyny, jarmarki czy wydarzenia kulturalne. Byliście już w tym miejscu? Jak Wam się podoba? Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie.
Najpopularniejsze komentarze