Reklama
Reklama

Ronda, ulice i wiadukty w Poznaniu będą mieć nowe nazwy

Wiadukt i ronda w ciągu Kurlandzkiej | fot. PIM
Wiadukt i ronda w ciągu Kurlandzkiej | fot. PIM

Pozytywną opinię na ten temat wydała Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta.

Na najbliższej sesji Rady Miasta, już we wtorek, radni będą decydować o nadaniu nazw dla kilku miejsc w Poznaniu. Komisja Kultury i Nauki RM wydała pozytywne opinie w tej sprawie, a więc prawdopodobieństwo potwierdzenia wybranej nazwy przez radnych jest bardzo duże. A które konkretnie obiekty i ulice zyskają nowe nazwy?

Najpierw radni zajmą się nowym wiaduktem w ciągu ulicy Kurlandzkiej oraz przylegającymi do niego rondami. Wiadukt ma nosić imię Jadwigi Szczawińskiej (XIX-wieczna działaczka społeczna). Rondo po stronie Bobrzańskiej zostanie nazwane imieniem bł. Natalii Tułasiewicz (nauczycielka zaangażowana w działalność konspiracyjną). Drugie z rond, po stronie osiedla Czecha, ma nosić imię Królowej Ryksy Elżbiety, córki króla Przemysła II. Była królową polską i czeską.

Oficjalnie nazwany zostanie też Park Rataje. Dokładnie taką nazwę będzie nosił, bo choć obowiązuje ona od dawna, wcześniej tego nie uregulowano. Swoją ulicę w Poznaniu będzie mieć wybitny poeta Stanisław Barańczak. Konkretnie na Jeżycach - będzie to uliczka odchodząca od Kościelnej. Imieniem Stanisława i Jana Chrościejowskich nazwany zostanie skwer przed szpitalem przy ulicy Szwajcarskiej. Ojciec i syn byli medykami w XVI wieku.

To wciąż nie koniec. Przy ulicy Jana Spychalskiego na Wildzie pojawi się skwer lekkoatlety Karola Hoffmanna. Przy Składowej i Towarowej pojawi się natomiast skwer im. Henryka Derwicha, rysownika - satyryka, który współpracował m.in. z Expressem Poznańskim czy Głosem Wielkopolskim. Ostatnia nowa nazwa to imię dla skweru przy zbiegu ulic św. Floriana i Kościelnej. Będzie nosić nazwę Kazimierza i Włodzimierza Okoniewskich. Kazimierz był pierwszym dyrektorem radia Poznań niemal 100 lat temu. Włodzimierz był księdzem, który zajmował się m.in. remontami budynków parafialnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Silny wiatr w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już około 200 zgłoszeń
17℃
11℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
6.34 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro