Reklama

Ronda, ulice i wiadukty w Poznaniu będą mieć nowe nazwy

Wiadukt i ronda w ciągu Kurlandzkiej | fot. PIM
Wiadukt i ronda w ciągu Kurlandzkiej | fot. PIM

Pozytywną opinię na ten temat wydała Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta.

Na najbliższej sesji Rady Miasta, już we wtorek, radni będą decydować o nadaniu nazw dla kilku miejsc w Poznaniu. Komisja Kultury i Nauki RM wydała pozytywne opinie w tej sprawie, a więc prawdopodobieństwo potwierdzenia wybranej nazwy przez radnych jest bardzo duże. A które konkretnie obiekty i ulice zyskają nowe nazwy?

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Najpierw radni zajmą się nowym wiaduktem w ciągu ulicy Kurlandzkiej oraz przylegającymi do niego rondami. Wiadukt ma nosić imię Jadwigi Szczawińskiej (XIX-wieczna działaczka społeczna). Rondo po stronie Bobrzańskiej zostanie nazwane imieniem bł. Natalii Tułasiewicz (nauczycielka zaangażowana w działalność konspiracyjną). Drugie z rond, po stronie osiedla Czecha, ma nosić imię Królowej Ryksy Elżbiety, córki króla Przemysła II. Była królową polską i czeską.

Oficjalnie nazwany zostanie też Park Rataje. Dokładnie taką nazwę będzie nosił, bo choć obowiązuje ona od dawna, wcześniej tego nie uregulowano. Swoją ulicę w Poznaniu będzie mieć wybitny poeta Stanisław Barańczak. Konkretnie na Jeżycach - będzie to uliczka odchodząca od Kościelnej. Imieniem Stanisława i Jana Chrościejowskich nazwany zostanie skwer przed szpitalem przy ulicy Szwajcarskiej. Ojciec i syn byli medykami w XVI wieku.

To wciąż nie koniec. Przy ulicy Jana Spychalskiego na Wildzie pojawi się skwer lekkoatlety Karola Hoffmanna. Przy Składowej i Towarowej pojawi się natomiast skwer im. Henryka Derwicha, rysownika - satyryka, który współpracował m.in. z Expressem Poznańskim czy Głosem Wielkopolskim. Ostatnia nowa nazwa to imię dla skweru przy zbiegu ulic św. Floriana i Kościelnej. Będzie nosić nazwę Kazimierza i Włodzimierza Okoniewskich. Kazimierz był pierwszym dyrektorem radia Poznań niemal 100 lat temu. Włodzimierz był księdzem, który zajmował się m.in. remontami budynków parafialnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
88.39 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro