Reklama

W Wielkopolsce powstaje kolejna obwodnica. "Czekaliśmy na ten moment dość długo"

fot. UMWW Poznań

Teren budowy obwodnicy wizytowali we wtorek marszałek Marek Woźniak i wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Na budowie obwodnicy Gostynia odbyło się spotkanie z udziałem Roberta Marcinkowskiego, starosty gostyńskiego, Jerzego Kulaka, burmistrza Gostynia, Wiesława Glapki, wójta Gminy Piaski oraz Pawła Katarzyńskiego, dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu i Marka Zaręby, dyrektora Kontraktu STRABAG Sp. z o.o. - wykonawcy inwestycji.

To co widzimy, to już konkretny przebieg obwodnicy Gostynia. Czekaliśmy na ten moment dość długo, ale jesteśmy w tej chwili na etapie konkretnych prac budowlanych i widzimy już pierwsze efekty - mówi Marszałek Marek Woźniak. Z punktu widzenia województwa obwodnica Gostynia wspólnie z obwodnicą Wronek i Obornik były traktowane jako pierwszoplanowy zakres obwodnic do wykonania. Inwestycja ta jest szczególnie ważna z punktu widzenia mieszkańców Gostynia, bo widzimy, jak ogromne jest natężenie ruchu ciężarowego w mieście. Cieszy również to, że naszym śladem poszły decyzje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i budowa obwodnicy na drodze krajowej nr 12. Za jakiś czas te dwie obwodnice zostaną spięte w jeden węzeł, co znacząco odciąży ruch tranzytowy. O to nam właśnie chodzi, aby takie rozwiązania kompleksowe zaistniały w przestrzeni Wielkopolski - dodaje marszałek.

Wicemarszałek Wojciech Jankowiak zaznaczył z kolei, że to w tej chwili największa inwestycja drogowa realizowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wartość tego przedsięwzięcia wynosi bez mała 130 milionów złotych, z czego ponad 100 milionów pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach środków z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, pozostających w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego, a reszta to wysiłek budżetu województwa - podkreśla wicemarszałek.

Obwodnica Gostynia wpisuje się w jeszcze większe przedsięwzięcie, które przez lata było realizowane, czyli modernizację drogi 434, od Poznania, przez Śrem, po Rawicz. Został newralgiczny punkt, jakim jest właśnie obwodnica Gostynia, jedna ze strategicznych dróg dla województwa - podkreśla Anna Parzyńska - Paschke , rzeczniczka marszałka.

Nowa droga o długości 8,4 km rozpoczyna się na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4939P Gostyń - Krajewice, a kończy na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4954P Gostyń - Smogorzewo - dodaje.

Zakończenie budowy zaplanowano w sierpniu 2023 r.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
3.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro