Reklama

Koniec stanu epidemii w Polsce 16 maja!

fot. Ministerstwo Zdrowia

Zastąpi go stan zagrożenia epidemicznego.

Decyzję ogłosił w trakcie konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mimo wolnych dni, to patrząc na liczbę zakażeń to jest ich mniej niż 1000. Takie same zjawisko widzimy w szpitalnictwie. Lekarze cały czas informują, że nie są to już tak ciężkie przypadki. Pacjenci są przyjmowani w lepszym stanie, z mniejszą zajętością płuc. Hospitalizacje są znacznie krótsze - tłumaczył minister.

Jak podkreślił, "powoli epidemia zdąża ku endemii". - Epidemia to ta sytuacja, w której mamy dynamiczny przyrost infekcji, a endemia to sytuacja w której wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia i przechorowania to nie stanowi ona zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego, ale cały czas funkcjonuje w naszym otoczeniu i trzeba ją monitorować - dodał.

16 maja w Polsce stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. - Ten stan pomaga utrzymać gotowość legislacyjną - mówił. - Testem będzie wrzesień, powrót do szkół i pracy. Do tego momentu będziemy ten stan utrzymywać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
26.26 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro