Jak rozwijać inteligencję u psa - najlepsze pomysły i zabawy
Zabawa z psem to nie tylko aportowanie piłki, rzucanie patykiem podczas spaceru czy przeciąganie z wykorzystaniem szarpaków. Sposobów na zabawę i aktywności z psem jest nieograniczona ilość i nie należy zapominać również o tych rozwijających inteligencję u naszych czworonogów. Jak to robić? Na jakie zabawy postawić? Dowiedz się tego z naszego artykułu!
Zabawa z psem - dlaczego jest ważna
Zabawa z psem niesie za sobą wiele korzyści. Nie tylko pozwala psu spożytkować nagromadzoną energię, zaspokoić jego potrzeby i temperament czy zadbać o kondycję. Wspólna zabawa właściciela ze swoim psem, to także idealny sposób na zacieśnianie więzi, odstresowanie czworonoga, sposób na nudę i naukę nowych umiejętności, również tych dotyczących interakcji z innymi ludźmi i zwierzętami. Pies, który ma zapewnioną dawkę aktywności i zabawy w ciągu dnia jest szczęśliwy i nie myśli o zachowaniach destrukcyjnych. Zabawy na intelekt korzystnie wpływają na zmysł węchu u psa, zdolność tropienia, przyswajanie wiedzy, samokontrolę i panowanie nad swoimi emocjami.
Jak rozwijać inteligencję u psa przez zabawę
Zabawy na zmysł węchu
Proste zabawy, w które można bawić się z psem w domu lub na zewnątrz. Pies wcale nie musi tropić zwierzyny, wystarczy wykorzystać ulubione przysmaki, które chowamy w różnych miejscach w domu czy ogrodzie, a zadaniem czworonoga jest ich odnalezienie. Jest to świetny sposób na zabawę zwłaszcza z psami, które nie mogą skupić swojej uwagi, skoncentrować się na zadaniu. Przysmaki ukryte w macie węchowej, trawie lub w różnych miejscach w domu - to proste przykłady jak zachęcić psa do poszukiwań pachnących smakołyków. Pupil skupi się na odszukaniu ich, jednocześnie odprężając się. Do nauki tropienia można wykorzystać różne przedmioty jakie mamy dostępne w domu - pudełka, pojemniki, rolki po papierze toaletowym. Chowając w nich przysmaki, należy pamiętać by nie zamykać ich szczelnie - pies powinien czuć zapach przysmaku (można np. zrobić w nich dziurki). Jeżeli w jakąś grę bawimy się z psem po raz pierwszy, należy mu pokazać jak ma szukać i gdzie. Nie należy także zostawiać psa bez nadzoru podczas takich zabaw, by nie zrobił sobie krzywdy.
Zabawy wspomagające umiejętność tropienia u psa
Jednym z prostych sposobów na taką zabawę jest zabawa w chowanego. Można wykorzystać do niej ulubioną zabawkę czworonoga, ubranie, na którym pies wyczuje zapach właściciela lub chować się samemu. Zadaniem psa jest odnalezienie ukrytego przedmiotu. Przed rozpoczęciem zabawy należy ją dać psu do powąchania. Pamiętaj, by nagradzać psa za każdym razem gdy odnajdzie to, co przed nim schowałeś.
Zabawy w zgadywanie
Do tego celu warto oczywiście wykorzystać smakołyki. Zabawy w zgadywanie mają za zadanie wyostrzyć węch psa. Możemy do zabawy wykorzystać papierowe kubeczki lub małe pojemniczki, pod jednym ukryć przysmak. Pies węsząc powinien znaleźć pod którym z kubeczków jest on schowany. Podobnym sposobem jest zabawa w tzw. "ence-pence" - przysmak chowamy w jednej ręce, a pupil musi odgadnąć w której.
Zabawy na samokontrolę i posłuszeństwo
Do tego rodzaju zabaw można wykorzystać ulubione smakołyki, które kładziemy przed psem i dajemy mu komendę "zostaw". Smaczki możemy układać w różnej odległości od psa. Możemy też uświęć niedaleko i rzucać przysmaki w jego kierunku, również mówiąc komendę"zostaw". Pies powinien wytrzymać przynajmniej kilka - kilkanaście sekund bez zjedzenia smakołyka (pamiętaj, by za każdym razem gdy posłucha - nagradzać go pozwalając mu zjeść przysmak). Inną odmianą tej zabawy może być postawienie przed przem przysmaków i zawołanie go by przyszedł do nas nie zjadając smaczków.
Zabawy na zdolności manualne u psa
Do tej zabawy można wykorzystać proste (i bezpieczne przedmioty), np. pudełko z wieczkiem przez które można przewlec sznurek. Zadaniem psa w takiej zabawie jest wymyślenie, jak ma otworzyć pudełko - pociągnięcie za sznurek tak, by wieczko się odchyliło. Aby pies wiedział o co chodzi, na początek warto mu pokazać, w jaki sposób ma otworzyć pudełko.
Aby poprawić zdolności manualne u psa można wykorzystać także gotowe zabawki interaktywne, dostępne w sklepach zoologicznych - puzzle, gry z sznurkami, dźwigniami lub wciskanymi elementami, które pies musi nacisnąć/ pociągnąć / przesunąć, by dostać się do ukrytego smakołyka.
Zabawki interaktywne dla psa
Zabawki rozwijające inteligencję u psów to świetny sposób na zabawę z psem. Większość tych zabawek będzie idealna do zabawy w domu. Nie wymagają one zaangażowania ze strony właściciela - nie musi on wymyślać i przygotowywać ich samodzielnie (co może być czasochłonne). Zabawki interaktywne dla psa pobudzają różne jego zmysły, działają na wyobraźnię, poprawiają koordynację ruchową. Możesz wybrać zabawki wyposażone w sznurki, przyciski, przesuwane lub ruchome elementy, szufladki, które pies musi otworzyć by dostać się do ukrytych skarbów - przysmaków. Pupil musi wymyślać sposoby na dostanie się do swojej nagrody. Czasem będzie musiał przesunąć jakiś element łapą, otworzyć wieczko, wcisnąć przycisk lub pociągnąć za sznurek. Jeśli pies na początku nie potrafi poradzić sobie samodzielnie, można mu pokazać zasady zabawy, by się nie zniechęcił.
Zabawy umysłowe i zabawki interaktywne to świetna forma spędzania czasu. Dzięki systematyczności i cierpliwemu podejściu do takiej zabawy (właściciel nie powinien się denerwować jeśli pies nie potrafi sobie poradzić), ta forma aktywności stanie się ulubionym zajęciem psa, sposobem na nudę i relaks. Pamiętaj, by zawsze nadzorować zabawy z psem. Nie zostawiaj psa z zabawką sam na sam, żeby nie zrobił sobie krzywdy.