Reklama
Reklama

Dominikanie wracają na Lednicę? Porozumienia jeszcze nie ma

fot. fot. lednica2000.pl

Dominikanie wcześniej zdecydowali o rozwiązaniu umowy podpisanej do 2027 roku na zarządzanie tym miejscem przez świeckie Stowarzyszenie Lednica 2000 i opuścili Lednickie Pola.

Informowaliśmy o tym w zeszłym roku w grudniu tutaj. Jednak w tym roku 4 czerwca odbędzie się XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Lednicy. Przygotowują je dawni współpracownicy ojca Jana Góry. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" w Spotkaniu Młodych wezmą udział dominikanie, ale zabraknie dotychczasowych duszpasterzy.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Warto przypomnieć, że ojciec Jan Góra postawił w 1977 roku nad Jeziorem Lednickim żelazną Bramę III Tysiąclecia. Od tamtej pory co roku w czerwcu organizowano Ogólnopolskie Spotkania Młodych. Największą popularnością cieszyły się one na przełomie XX i XXI wieku. Jednak czasy pandemii spowodowały, że spotkania nie odbywały się.

Niestety, przyszłość tego wydarzenia stanęła pod znakiem zapytania rok temu. Najpierw poznańscy dominikanie chcieli wypowiedzieć umowę świeckiemu Stowarzyszeniu Lednica 2000, które tworzą dawni współpracownicy ojca Góry. Na mocy zawartej umowy dzierżawią oni teren i wybudowany tam ośrodek akademicki do 2027 r. Gdy świeccy nie wyrazili zgody, były przeor z Poznania o. Michał Śliż podjął decyzję, że dominikanie opuszczają Lednicę - podała "Gazeta Wyborcza".

Jednak w marcu tego roku dominikanie wybrali nowego przeora ojca Pawła Głubisza. Kierował on między innymi klasztorami w Warszawie i Lublinie, co dawało świeckim nadzieję na powrót dominikanów na Lednicę. Gazeta Wyborcza dotarła do informacji, że świeccy oraz dominikanie usiedli do rozmów i pojawiła się nadzieja w tej sprawie.

W czwartek 21 kwietnia ojciec Paweł Głubisz wydał oświadczenie, że tegoroczne spotkanie przygotuje świeckie stowarzyszenie, ale z udziałem dominikanów. Potwierdził również, iż spotkania lednickie są dla nich ważnym dziełem współbrata, śp. o. Jana Góry OP. Głubisz wyraził wiarę w potencjał ewangelizacji i przyznał, że dlatego chce nadal wspierać spotkania. Żywi też nadzieję na przyciągnięcie młodych ludzi.

Dominikanie mają częściowo wrócić na Lednicę. Będą tam odprawiać mszę w każdą niedzielę o godzinie 11:00, ale do czasu zawarcia porozumienia z zarządem Stowarzyszenia Lednicy nie będzie tam na stałe duszpasterza. Rozmowy ze Stowarzyszeniem Lednica 2000 są wciąż w toku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
1.7 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro