Reklama
Reklama

Dania i Holandia zapraszają uchodźców z Ukrainy do siebie. Chęć wyjazdu można zgłaszać tylko do środy

fot. Centrum PISOP

Na miejscu zapewniono uchodźcom zakwaterowanie, wyżywienie i pomoc.

- Koordynatorzy Społecznego Sztabu Kryzysowego, który od kilku tygodni działa m.in. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich organizują dwa wyjazdy zagraniczne do Danii i Holandii dla osób uciekających przed wojną i przebywających aktualnie na terenie Poznania i okolicy. Miejsca docelowe są sprawdzone i zweryfikowane przez urzędy oraz policję. Osoby wyjeżdżające zostaną otoczone kompleksową pomocą: w znalezieniu dachu nad głową, pracy, w zapewnieniu dzieciom edukacji i integracji. Na miejscu na podróżników czekać będą osoby mówiące po ukraińsku, które pomogą im w sprawach organizacyjnych i zdrowotnych - wyjaśnia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP.

Z pomocy organizatorów wyjazdów skorzystało już ponad 100 osób, które trafiły do Irlandii, Hiszpanii, Niemiec i Portugalii. Teraz poszukiwani są kolejni chętni, którzy chcieliby wyjechać do Danii i Holandii. Decyzję trzeba jednak podjąć JUŻ. Rekrutacja trwa do 12.00 w środę, 20 kwietnia. W Danii na uchodźców czeka 78 miejsc, a w Holandii 50 miejsc. - Chętni mogą zgłaszać się do hali nr 2 na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W punkcie rejestracji zostaną poproszeni o wypełnienie kwestionariusza ds. relokacji i poinstruowani o dalszych krokach - dodaje.

Holandia zapewnia uchodźcom roczną ochronę z możliwością pracy, nauki, otrzymywania bezpłatnej opieki medycznej i zasiłku (60 euro na osobę tygodniowo na wyżywienie). Pomyślano też o bezpłatnych noclegach - u rodzin lub w hotelach. Uchodźcom zapewnione zostanie wyżywienie i wszystkie niezbędne rzeczy do życia. Autokar wyjedzie 23 kwietnia.

Dwa dni później, 25 kwietnia, odbędzie się wylot do Danii. Tam na uchodźców czekają darmowe mieszkania, jedzenie, a także niezbędna pomoc. - Ukraińcy będą mieli dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej od chwili przybycia. Gdy uzyskają pozwolenie na pobyt, będą mieli prawo do wsparcia finansowego, aby mogli wynajmować własne mieszkania. Będą mieli również dostęp do pracy w Danii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
2℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
22.65 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro