Reklama
Reklama

Poznańscy studenci uzbierali na wyjazd do USA. Mają szansę wygrać prestiżowy rakietowy konkurs

fot. PUT Rocketlab
fot. PUT Rocketlab

Studenci Politechniki Poznańskiej polecą na najważniejsze zawody rakietowe na świecie.

Koło naukowe PUT Rocketlab wybiera się na Spaceport America Cup 2022. - Projektujemy i budujemy rakiety sondujące, rozwijamy technologie napędów hybrydowych, prowadzimy badania naukowe i bierzemy udział w zawodach, targach oraz konferencjach naukowych. Naszym największym osiągnięciem jest pierwsze miejsce w najbardziej zaawansowanej kategorii najbardziej prestiżowych zawodów rakietowych na świecie IREC Spaceport America CUP 2021, pokonując najlepsze ośrodki naukowe z całego świata - wyjaśniają studenci poznańskiej polibudy.

Studenci w USA mogą zmierzyć się z najlepszymi uczelniami z całego świata. - W trakcie konkursu sprawdzana jest możliwość wyniesienia ładunku badawczego o masie 4 kg na pułap około 9 km. Zespół, który osiągnie zadaną wysokość najbardziej precyzyjnie, a także zapewni bezpieczny powrót konstrukcji i udokumentuje techniczne aspekty projektu wygrywa zawody. Spaceport America Cup odbywa się rokrocznie na największym prywatnym kosmodromie na świecie, w Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych. Wydarzenie wspierane jest przez wiodące firmy z branży kosmicznej m.in. Virgin Galactic, SpaceX, Blue Origin, ULA czy Boeing - dodają.

Zawody odbędą się w dniach 21-25 czerwca. Dziś już wiadomo, że ekipa poleci do USA. Ale jeszcze kilka dni temu wyjazd stał pod znakiem zapytania. Powodem oczywiście były pieniądze. - Aby pojawić się na zawodach, zaprezentować naszą konstrukcję na arenie międzynarodowej i obronić tytuł potrzeba dużej sumy, którą przeznaczymy głównie na transport rakiety, zespołu oraz zakwaterowanie. Planujemy wysłać 14 członków zespołu i opiekuna naukowego. Dlaczego tylu? Oczywiście chcielibyśmy, aby każdy kto brał czynny udział w projekcie miał możliwość wyjazdu. Jednak w tym roku nie został uruchomiony ministerialny program, który w zeszłych latach pozwalał na finansowanie takich wyjazdów i nie wiemy czy w ogóle uda nam się wziąć udział w tych zawodach. Oszacowaliśmy, że aby zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa i obniżyć do minimum ryzyko awarii i niepowodzenia misji potrzebujemy co najmniej 15 najlepiej przygotowanych, znających konstrukcję od podszewki, osób na miejscu w USA - tłumaczyli studenci.

40 tysięcy złotych wsparcia przekazał studentom Urząd Marszałkowski. Na portalu zrzutka.pl uruchomiono też zbiórkę, która w piątek osiągnęła zakładaną kwotę. - Dziękujemy Wam za tak hojne wsparcie! Lecimy do USA! Jednak nie zatrzymujemy zrzutki. Każda nadwyżka z zebranej kwoty zostanie przeznaczona na doposażenie naszego warsztatu oraz na udział w międzynarodowych zawodach rakietowych EUROC, które odbędą się w październiku tego roku w Portugalii - poinformowali.

Wspomóc studentów można TUTAJ.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro