Reklama
Reklama

Kolejka Parkowa Maltanka wznawia działalność. Zobacz, kiedy zacznie się sezon

fot. MPK Poznań
fot. MPK Poznań

Po zimowej przerwie Maltanka wraca w nieco zmienionej formule.

Sezon 2022 rozpocznie się w piątek 22 kwietnia. Pasażerowie będą mogli przejechać się ciuchcią pierwszy raz po zimie. Maltanka cieszy się dużą popularnością jako atrakcja Poznania, choćby dlatego że to jedna z ostatnich w Polsce wąskotorówek.

Dodatkowo, każda lokomotywa i każdy wagon posiada swoją bogatą historię. To właśnie w Poznaniu można zobaczyć najstarszy sprawny parowóz w Polsce, Borsig Bn2t z 1925 roku! Wyjątkowym okazem jest również "ryjek", czyli wagon motorowy MBxc1-41 wyprodukowany w 1932 roku. Spółka przeprowadza jego remont, właśnie prowadzone są kolejne próby techniczne przed wprowadzeniem "ryjka" na tory. Jednak również przejażdżki wagonikami ciągniętymi przez lokomotywki spalinowe są dużą atrakcją! - powiedział Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Trasa Maltanki liczy 4 kilometry. Po drodze znajdują się takie stacje jak: Maltanka, Ptyś, Balbinka i Zwierzyniec. Podróżując ciuchcią można dotrzeć z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich, czy Nowego Zoo, podziwiając po drodze jezioro i atrakcje Malty. To sprawia, że kolejka wciąż cieszy się popularnością wśród mieszkańców Poznania oraz turystów.

W tym roku, poza okresem wakacyjnym, kursy odbywać się będą w środy, czwartki i piątki (o godzinie 9.30 i od 10.00 do 18.00 co godzinę) oraz w weekendy (od godz. 10.00 do 19.00 - co 30 minut). W poniedziałki i wtorki kolejka będzie nieczynna, te dni będą wykorzystywane na bieżący serwis pojazdów i urządzeń.

Zmianie ulegają ceny biletów za przejazd Kolejką Parkową Maltanka. Wprowadzona zostaje też dopłata historyczna: bilet z dopłatą trzeba będzie kupić na przejazd z wykorzystaniem pojazdów historycznych, jak parowóz Borsig Bn2t, czy wagon serii MBxc-41 ("ryjek") - podaje MPK Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro