Reklama

Poznań ma nowy eksperymentalny ogród i eko-ścieżkę

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Powstały w ramach projektu "Brama otwarta na rzekę - edukacja ekologiczna na terenach nadrzecznych w Poznaniu".

Jego celem jest zachowanie i ochrona środowiska naturalnego oraz efektywne gospodarowanie zasobami. - W planach są zajęcia edukacyjne dla mieszkańców i mieszkanek Poznania. Ogród i ścieżkę można będzie zwiedzać też indywidualnie. Zdobytą w ten sposób wiedzę pomoże poszerzyć strona internetowa, na której będzie można znaleźć materiały dydaktyczne dotyczące ekosystemu nadrzecznego, ekologii i zmian klimatycznych - wyjaśnia magistrat.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Na terenie przy ulicy Ostrówek, w pobliżu Bramy Poznania, już powstał Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa. Posadzono tu rośliny jadalne, barwierskie, lecznicze i miododajne. - Posłużą one do prowadzenia warsztatów i spotkań edukacyjnych dotyczących ziołolecznictwa czy dzikiej kuchni. Będzie to ogród permakulturowy, czyli uprawiany w zgodzie z naturą oraz ideą less waste (m.in. bez użycia nawozów, podlewany z wykorzystaniem deszczówki). Posłuży też jako miernik zmian klimatycznych, które obserwujemy od dłuższego czasu - dodaje.

Powstała tutaj także ekologiczna ścieżka edukacji o długości 2 kilometrów. Rozpoczyna się w rejonie Bramy Poznania i biegnie Wartostradą wzdłuż Cybiny. - To teren dzikiej natury, w którym można zaobserwować zależności ekologiczne, zmiany klimatyczne czy efekty działalności człowieka. Ścieżka prowadzi przez 12 oznakowanych przystanków, z których każdy porusza inne zagadnienie związane z nadrzecznym ekosystemem. Tematy poszczególnych punktów dotyczą bioróżnorodności, korytarza ekologicznego, antropopresji czy historii Cybiny. Po drodze spacerowicze będą mogli przyjrzeć się też okolicznym drzewom, zwierzętom i terenom podmokłym.

Dla dzieci odwiedzających to miejsce przygotowano atrakcję - w Bramie Poznania wypożyczą plecaki z lornetkami, lupami, kredkami, sznurkiem, czy zeszytami zadań do wykorzystania w trakcie spaceru. Inauguracja nowych atrakcji została zaplanowana na majówkę. Jeszcze w tym roku powstać ma Rzeczny Ogród Ekoedukacji.

Inwestycja pochłonęła prawie 1,3 mln złotych. Ponad 800 tysięcy pochodziło z unijnego dofinansowania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
13.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro