Reklama
Reklama

Poznań Główny: kiedy nowy peron i przedłużony tunel? Być może wraz ze zmianą numeracji peronów

Zdjęcie z jesieni 2021 roku | fot. PKP PLK
Zdjęcie z jesieni 2021 roku | fot. PKP PLK

Jednoznacznej odpowiedzi niestety nie ma.

W 2019 roku na dworcu w Poznaniu rozpoczęła się budowa nowego peronu przy obiekcie, a także przedłużenia tunelu podziemnego dla pasażerów do ulicy Składowej. Inwestycja kosztuje blisko 100 milionów złotych i z naszych ustaleń wynika, że powoli dobiega końca. Zgodnie z harmonogramem prace miały zakończyć się wiosną i tak ma się stać. Obecnie trwa m.in. montaż wind, a także prace związane z montażem schodów. Kiedy konkretnie pasażerowie mają skorzystać z nowego peronu i tunelu? - O terminie udostępnienia obu obiektów (peronu i tunelu) będziemy informować - wyjaśnia Radosław Śledziński z PKP PLK.

- Zakończono zasadnicze prace - gotowa jest już konstrukcja obiektu o długości ponad 400 m, aktualnie prowadzone są przede wszystkim prace wykończeniowe. Z nowego peronu wszyscy podróżni - bez względu na możliwości poruszania się - łatwo wsiądą do pociągów. Dla komfortu przewidziano m.in. ławki i jasne oświetlenie, nowoczesny system informacji głosowej i wizualnej, a więc m.in. elektroniczne tablice z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów. Z myślą o osobach niewidomych na antypoślizgowej nawierzchni przygotowane zostaną ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą - dodaje.

- Dogodną komunikację - do nowego peronu i na całej stacji - zapewni rozbudowane przejście podziemne z wyjściem od strony ul. Składowej. Główne prace w tunelu są już zakończone, obecnie postępują roboty wykończeniowe, wykonawca koncentruje się przede wszystkim na budowie ruchomych schodów i wind, które będą prowadzić m.in. z rozbudowanej części tunelu na nowy peron i do budynku dworca. Nowy segment przejścia podziemnego będzie prowadzić przez całą stację - ułatwi więc także przejście mieszkańcom Poznania, którzy będą chcieli dostać się z okolicy dworca zachodniego w stronę np. Uniwersytetu Ekonomicznego.

Nie wiadomo kiedy konkretnie pasażerowie wejdą do nowego tunelu oraz na nowy peron. Nie wiadomo też, jaką ostatecznie będzie on nosił nazwę. Wiadomo jednak na pewno, że wszystkie perony na Poznaniu Głównym zyskają nową numerację. - W związku z realizowaną inwestycją, dla ułatwienia orientacji, obecnie przygotowywana jest zmiana numeracji peronów na stacji Poznań Główny. Będzie to wymagać m.in. wymiany oznakowania. Podróżni z wyprzedzeniem zostaną poinformowani o zmianach - zapewnia Śledziński.

Nieoficjalnie ustaliliśmy, że nowy peron zostanie oddany do użytku prawdopodobnie w momencie zmiany numeracji na peronach. Ta natomiast może być wprowadzona dopiero za kilka miesięcy. Nie wiadomo, czy tunel zostanie udostępniony wcześniej.

Przypomnijmy, że numeracja poznańskich peronów to temat wzbudzający emocje i powracający od lat. Patrząc na stary Poznań Główny od strony mostu Dworcowego po lewej stronie budynku znajdują się perony 1,2 i 3 (jedynka najbliżej budynku, trójka najdalej), a po prawej stronie perony 4, 5 i 6 (czwórka najbliżej, szóstka najdalej).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
46.79 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro