Reklama
Reklama

Poznańska firma wyremontuje 90 wagonów dla PKP Intercity. Wartość zamówienia to niemal pół miliarda złotych

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

PKP Intercity podpisało umowę z poznańską Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielski.

Wartość zamówienia wynosi niemal 495 mln zł brutto. Tym samym wartość kontraktów podpisanych w ramach największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity wynosi już ponad 6 mld zł brutto.

Pierwsze unowocześnione wagony pojawią się na torach w przyszłym roku.

Modernizacja kolejnych 90 wagonów zapewni pasażerom wygodne podróże, a sprawdzonej polskiej firmie da impuls do dalszego rozwoju. Warto bowiem wyraźnie podkreślić, że te blisko pół miliarda złotych, które PKP Intercity inwestuje w unowocześnienie wagonów nie wyjeżdża z Polski, a zostaje tutaj, w Poznaniu. Fabryka Pojazdów Szynowych H. Cegielski już wiele razy udowodniła, że oferuje usługi najwyższej jakości i jest firmą godną zaufania. Udana, wciąż rozwijająca się współpraca naszego narodowego przewoźnika i poznańskiego przedsiębiorstwa to świetny przykład tego, jak spółki Skarbu Państwa powinny współpracować z polskimi firmami. W MAP zachęcamy do takiej współpracy, ponieważ korzystają na niej wszyscy - obydwie firmy, polska gospodarka i lokalny rynek pracy -
podkreśla Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

W unowocześnionych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej, automatycznych drzwi oraz toalet z zamkniętym obiegiem. W pojazdach znajdzie się monitoring, będą także dostępne oznaczenia w alfabecie Braille'a. Wózki jezdne zostaną wymienione na nowe i cichsze. Wagony zostaną dostosowane do prędkości 160 km/h. Po modernizacji pojazdy będą kursować jako wagony przedziałowe drugiej klasy w pociągach kategorii InterCity (IC).

Wydarzenia ostatnich tygodni pokazują, jak bardzo potrzebujemy silnej i niezawodnej polskiej kolei. Jest ona niezwykle istotnym elementem sprawnego systemu transportowego. Dlatego tym mocniej stawiamy na program modernizacji polskiej kolei. Podpisana dzisiaj umowa, dzięki której flotę PKP Intercity wzmocni kolejne 90 nowoczesnych wagonów, to kolejny duży krok we wzmacnianiu pozycji naszego narodowego przewoźnika. To także kolejny krok w kierunku naszego celu, jakim jest kolej bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna -
mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jako Poznaniak jestem dumny, że w naszym mieście wciąż i z sukcesem działają firmy kontynuujące tradycje Hipolita Cegielskiego. Dlatego od 2016 r. konsekwentnie wspieram Poznańską Fabrykę Pojazdów Szynowych. Wówczas los firmy był bardzo niepewny. Przekonywałem i pośredniczyłem w nawiązaniu i zacieśnieniu współpracy z PKP Intercity, więc cieszę się, że tak dobrze się rozwija. Nie potrzeba o tym przekonywać, bo kontrakt na budowę 90 wagonów mówi sam za siebie. Współpraca obu spółek skarbu państwa staje się modelowa. Z korzyścią dla pasażerów w całym kraju, ale także dla Poznania. Dziś możemy powiedzieć, że obroniliśmy istnienie FPS. Chciałbym, żeby zyski z umowy zostały zainwestowane w unowocześnienie firmy, tak by z powodzeniem wróciła na rynki europejskie - wskazuje Bartłomiej Wróblewski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowe zamówienie to kolejna już umowa między dwoma spółkami w ramach programu inwestycyjnego PKP Intercity. Fabryka Pojazdów Szynowych im. Hipolita Cegielskiego, która wkrótce dostarczy PKP Intercity kolejne wagony, to przykład na to, że mamy w Polsce odpowiednich specjalistów, odpowiednie technologie i zaplecze do przeprowadzania wielkich projektów. Potrzeba jedynie dobrej woli, wzajemnego wsparcia i koordynacji działań, aby z sukcesem realizować ważne dla kraju projekty. Droga do zdobywania tak dużych kontraktów nie była prosta. Po latach zaniedbań Fabryka Pojazdów Szynowych potrzebowała skutecznego programu naprawczego. Taki program zaoferowała Agencja Rozwoju Przemysłu. Działania naprawcze obejmowały skrócenie czasu modernizacji taboru, opracowanie i wdrożenie efektywnych procesów produkcji i doskonalenia kadry. W spółce zostały przeprowadzone też działania o charakterze restrukturyzacyjnym polegające w pierwszej kolejności na ustabilizowaniu sytuacji, a następnie zwiększeniu efektywności operacyjnej i wprowadzeniu nowej oferty produktowej. Ich efekty widać dzisiaj. Kontrakt podpisany przez spółki H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych i PKP Intercity ma duże znaczenie dla przyszłości obu firm - mówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. FPS H.

Cegielski jest obecnie w trakcie realizacji zamówienia na dostawę do przewoźnika 81 nowych wagonów. PKP Intercity odebrało już pierwsze 27 z nich. To bezprzedziałowe wagony drugiej klasy - wszystkie tego typu przewidziane w umowie. Ponadto do końca roku flotę PKP Intercity wzmocni jeszcze: 7 wagonów przedziałowych 1. klasy; 27 wagonów przedziałowych 2. klasy; 10 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów (każdy wyposażony w 8 wieszaków na rowery); 10 wagonów przedziałowych 2. klasy przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
12.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro