Reklama

We wtorek obchodzimy Dzień Wody. Sieć wodociągowa w Poznaniu ma ponad 1100 kilometrów!

Ujęcie wody Mosina - Krajkowo | fot. Jacek Jaśkowiak FB
Ujęcie wody Mosina - Krajkowo | fot. Jacek Jaśkowiak FB

Z danych miasta wynika, że z sieci wodociągowej w Poznaniu korzysta prawie 98 procent mieszkańców.

Nieco mniej, ale wciąż dużo, korzysta z sieci kanalizacyjnej - to prawie 95 procent mieszkańców. - Przeciętny mieszkaniec zużywa rocznie 40 m3 wody. Gęstość sieci rozdzielczej infrastruktury technicznej przeliczonej na 100 km2 powierzchni miasta wynosi 453 km sieci wodociągowej i 373 km sieci kanalizacyjnej - takie informacje można znaleźć w oficjalnym serwisie Poznania.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

- Woda z sieci miejskiej jest rozprowadzana przez rozdzielczą sieć wodociągową o długości ponad 1,1 tys. km. Sieć wodociągowa jest zasilana z ujęć wodociągowych głębinowych i powierzchniowych poprzez trzy duże stacje wodociągowe w Poznaniu (ul. Wiśniowa), Mosinie i Gruszczynie obsługujące Poznański System Wodociągowy. Poza ujęciami komunalnymi na terenie miasta znajdują się ujęcia zlokalizowane na terenie zakładów przemysłowych oraz ponad 200 awaryjnych studni publicznych.

Nad jakością wody w Poznaniu czuwa poznański sanepid. - W 2021 roku pracownicy Sekcji Nadzoru nad Jakością Sanitarną Wody Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu skontrolowali wszystkie wodociągi (96), które zaopatrują w wodę przeznaczoną do spożycia dla około 940 tysięcy mieszkańców z terenu Poznania i powiatu poznańskiego. Pobrali 931 próbek wody przeznaczonej do spożycia, natomiast producenci wody w ramach prowadzonej oceny przydatności wody pobrali 955 próbek. Ogółem 1886 pobranych próbek wody poddano analizie fizykochemicznej oraz mikrobiologicznej. Na podstawie otrzymanych wyników badań jakości wody Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu stwierdził, że wszystkie wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę dostarczają mieszkańcom wodę odpowiadającą wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia - tłumaczy Cyryla Staszewska z sanepidu.

Sanepid kontroluje też wodę w kąpieliskach i na pływalniach. W ubiegłym roku skontrolowano 36 pływalni, z których pobrano kilkaset próbek wody do badań. - Wszystkie wyniki badań jakości wody były następnie analizowane i oceniane przez pracowników. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w 2 przypadkach wydano decyzje administracyjne, nakazujące natychmiastowe wyłączenie z użytkowania niecek basenowych ze względu na obecność mikroorganizmów chorobotwórczych - dodaje.

Podobne badania prowadzono na terenie kąpielisk. W sumie w całym sezonie kąpielowym ubiegłego roku wydano 9 decyzji o nieprzydatności wody do kąpieli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro