Reklama

Były ambasador Polski przy NATO: "Można sobie wyobrazić, że Rosjanie puszczą małą bombę jądrową na bazę koło Poznania"

2021 rok - ćwiczenia | fot. LT / Zdjęcia wykonane dzięki uprzejmości 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny
2021 rok - ćwiczenia | fot. LT / Zdjęcia wykonane dzięki uprzejmości 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny

Takie słowa padły w czwartkowej "Kropce nad i" w TVN24.

Gościem Moniki Olejnik byli Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO oraz gen. prof. Bogusław Pacek, szef Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego. W pewnym momencie rozmowa zeszła na temat potencjalnego wykorzystania przez Rosjan broni jądrowej w trakcie wojny w Ukrainie.

- Nie chcę zabrzmieć zbyt pesymistycznie, bo uważam, że powinniśmy pomagać konkretnie. Ale jednocześnie musimy mieć w świadomości kilka istotnych rzeczy. W doktrynie wojennej Rosji istnieje zapis, że oni mogą dokonać małego uderzenia jądrowego jako prewencja - tłumaczył w programie Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO. - Może to nastąpić nawet wtedy, gdy nie są zaatakowani. Gdy na przykład będą przegrywać, to gwarantują sobie użycie broni jądrowej na wypadek ewentualnej klęski - dodał gen. prof. Bogusław Pacek, szef Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.

- Co to oznacza? Można sobie na przykład wyobrazić, nie daj Boże, ponieważ niechęć do Polski jest daleko posunięta, wezmą i puszczą małą bombę jądrową na bazę koło Poznania - ciągnął Nowak. Generał zasugerował, że bomba mogłaby spaść np. na strefę przygraniczną. - Co to da? Dobre pytanie. Jednak bardziej realne jest użycie broni masowego rażenia w Ukrainie. Po to, by nie wchodząc w wojnę z żadnym państwem NATO przerazić nie tylko Ukrainę, ale i cały świat i żeby zapewniło to sukces - odparł gen. prof. Pacek.

Nowak nie sprecyzował, o jaką bazę chodzi, ale jeśli wspomniał o bazie pod Poznaniem - automatycznie przychodzi na myśl baza w Krzesinach. Nie jest tajemnicą, że Poznań stanowi ważne miasto dla naszych amerykańskich sojuszników i to właśnie w Poznaniu od 2019 roku znajduje się siedziba najwyższego taktycznego dowództwa US Army w Europie.

Zdaniem Jerzego Marii Nowaka Kreml na pewno rozważa możliwość użycia broni masowego rażenia. - Ale mam nadzieję, że zachowają ostrożność - skwitował.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro