Reklama
Reklama

Światowy Dzień Kota za nami

Koncert zespołu sprzed lat w Blue Note, fot. Wikipedia

Podobno to nie ludzie są panami kotów, tylko koty są władacami ludzi - służą im, karmią, drapią za uszkiem i chwalą, gdy ładnie mruczą. Koty chodzą własnymi ścieżkami, a mimo to ludzie kochają je tak, jak swych najwierniejszych przyjaciół. Światowy Dzień Kota ma podkreślić ich znaczenie w życiu człowieka, a także zwrócić uwagę na ich cierpienie.

Pierwsze wzmianki o kotach pojawiają się jużw zamierzchłych czasach. Podobno to, że mają delikatnie zagięte na końcu ogony nie jest przypadkowe. To właśnie ogon służył egipskim królowom za dzisiejsze pudełko na biżuterię - przechowywały na nich swe pierścienie, a zagięta końcówka chroniła je przed zgubieniem.

W średniowieczu nie było im łatwo. Przestano je wielbić i doceniać. Kościół uznał koty za wcielenie szatana i symbol niechcianego pogaństwa.

W dzisiejszych czasach mruczki mają łatwiejsze życie. Tylko nieliczni ludzie wierzą jeszcze zabobony o czarnych kotach i pechu, a na pewno nie prowadzi to do zabijania kotów. Zwierzaki zajmują ważne miejsce w naszych domach i sercach - dbamy o nie, rozpieszczamy smakołykami i gdy trzeba, wozimy do weterynarza. Są jak dzieci, o które trzeba dbać.

Są wśród nas osoby, które nie wiedzą jednak, jak wielką radość mogą sprawiać koty i inne zwierzaki. Zamiast rozpieszczać, maltretują, biją i wyrzucają czwornożnych na bruk. Są na szczęście ludzie, którzy stanowią równoważnię do opraców. Organizacja charytatywna Agapeanimali zajmuje się pomocą bezdomnym zwierzętom - leczy je, obdarza czułością i miłością. Jeślichcesz adptować kota wejdź na stronę www.agapeanimali.org.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteorologiczne dla części województwa
1℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro