Reklama

Abp Gądecki w liście do Patriarchy Moskiewskiego: "Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina"

archiwum | fot. KEP
archiwum | fot. KEP

Abp Gądecki poprosił Cyryla, aby zaapelował do rosyjskich żołnierzy i Putina.

Metropolita poznański tradycyjnie już w ostatnich dniach odniósł się do sytuacji w Ukrainie.

Proszę cię, Bracie, abyś zaapelował do Władimira Putina, by zaprzestał bezsensownej walki z narodem ukraińskim, w której giną niewinni ludzie, a cierpienie dotyka nie tylko żołnierzy, ale i osoby cywilne - zwłaszcza kobiety i dzieci. Jeden człowiek może jednym słowem zatrzymać cierpienia tysięcy ludzi - jest nim prezydent Federacji Rosyjskiej. Proszę Cię, jak najpokorniej, byś zaapelował o wycofanie wojsk rosyjskich z suwerennego państwa, którym jest Ukraina - napisał Metropolita Poznański.

Żaden powód, żadna racja nigdy nie usprawiedliwia decyzji o rozpoczęciu inwazji wojskowej na niepodległy kraj, bombardowania osiedli mieszkalnych, szkół, czy przedszkoli. Wojna jest zawsze klęską ludzkości - dodaje.

Proszę Cię także, abyś zaapelował do rosyjskich żołnierzy, aby nie uczestniczyli w tej niesprawiedliwej wojnie, aby odmawiali wykonywania rozkazów, których skutkiem - jak już to widzimy - są liczne zbrodnie wojenne. Odmowa wykonania rozkazu w takiej sytuacji jest obowiązkiem moralnym. Przyjdzie czas rozliczenia tych zbrodni, także przed międzynarodowymi trybunałami. Gdyby jednak udało się komuś tej ludzkiej sprawiedliwości uniknąć, istnieje trybunał, którego uniknąć nie można - czytamy w liście.

Abp Gądecki poprosił również Cyryla, aby zaapelował do rosyjskich żołnierzy - wierzę, że wielu z wysłanych na wojnę Rosjan to szlachetni ludzie. "Nie wiemy, do kogo strzelać, oni wszyscy wyglądają jak my..." - powiedział jeden z waszych żołnierzy. Proszę więc, abyś zaapelował do nich, aby czym prędzej wracali do domu, nie plamiąc sobie rąk niewinną krwią.

Ta wojna - jak pisałem w poprzednim liście - z racji bliskości obu narodów i ich chrześcijańskich korzeni - tym bardziej pozbawiona jest sensu. Czyż wolno niszczyć kolebkę chrześcijaństwa na słowiańskiej ziemi, miejsce chrztu Rusi? - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Stanisław Gądecki nieustannie apeluje, byśmy nadal nie przestali pomagać. Prosi też o modlitwę nie tylko za Ukrainę, ale też Rosję. Naszą modlitwą otoczmy też Rosję. Nie będzie pokoju w naszej części świata, dopóki Rosja nie powróci do Chrystusa. Marzymy o tym, aby pewnego dnia doszło do przebaczenia i pojednania między wszystkimi narodami Europy Środkowej i Wschodniej. Abyśmy mogli żyć nie tylko w pokoju, ale także w przyjaźni. Rosjanie, którzy dzisiaj protestują przeciwko tej wojnie - narażając się oficjalnym władzom - umacniają naszą nadzieję na moralne i duchowe odrodzenie całego rosyjskiego narodu - mówił w orędziu wygłoszonym z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro