Reklama

Głuszyna i Starołęka na przestrzeni blisko 100 lat: zdjęcia

Dom rodziny Maćkiewiczów przy Starołęckiej 138 | fot. CYRYL
Dom rodziny Maćkiewiczów przy Starołęckiej 138 | fot. CYRYL

Cyfrowe Repozytorium Lokalne CYRYL właśnie zaprezentowało nową kolekcję zdjęć.

Tym razem fotografie przedstawiają Głuszynę i Starołękę w latach 1919 - 2013. Fotografie pochodzą z Archiwum Państwowego w Poznaniu. Jak przypomina CYRYL, Starołęka dziś obejmuje dawne gminy Starołęka Mała i Starołęka Wielka. Rewolucja zaczęła się tutaj w 1875 roku, gdy wybudowano tu trasę kolejowa na Kluczbork, z której pociągi korzystają do dziś. To przyczyniło się do powstania tu wielu fabryk, a następnie zachęciło wielu mieszkańców, by tu zamieszkać. Starołęka Mała od 1925 stała się częścią Poznania, ale tramwaj dojechał tu dopiero ponad 40 lat później. Starołęka Wielka stała się częścią miasta w 1940 roku.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Głuszyna stała się częścią Poznania jeszcze później - w 1942 roku. - Jest znana co najmniej z trzech powodów: gotyckiego kościoła, PRL-owskiego osiedla zbudowanego dla rodzin lotników z pobliskich Krzesin (musiało wówczas wyglądać dość surrealistycznie wśród otaczających pól) i jako miejsce urodzin podróżnika i odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego - czytamy na CYRYL-u.

Więcej zdjęć można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze przechodzą nad Wielkopolską. Ulewa także w Poznaniu!
26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro