Reklama

Schrony w Poznaniu: lista nieaktualna? "Weryfikacja będzie systematycznie przeprowadzana"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. mwewering / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. mwewering / pixabay.com

Po tym, jak opublikowaliśmy listę schronów udostępnioną przez magistrat, zaczęły do nas docierać informacje o tym, że część z nich nie istnieje.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania, po wielu zapytaniach od mieszkańców, w ubiegłym tygodniu umieściło w sieci odnośnik do listy poznańskich schronów. Choć początkowo magistrat informował nas o 436 schronach, 34 miejscach do ukrycia i 21 obiektach typu tunele czy przejścia podziemne, z danych GEOPOZ-u wynikało, że schronów w Poznaniu jest więcej - około 650.

Po publikacji przez nas adresów schronów, o co także prosili nasi Czytelnicy, skontaktowało się z nami kilka osób wskazując, że lista jest nieaktualna. Co na to miasto? - Wykaz budowli ochronnych uwzględnia miejsca, które potencjalnie można wykorzystać w czasie zagrożenia. Są to m.in. piwnice w budynkach i garaże wielostanowiskowe o konstrukcji żelbetonowej, zagłębione w gruncie. Tego typu obiekty, przynajmniej częściowo, mogą stanowić schronienie - wyjaśnia Michał Lemański, zastępcy dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP. - Uznanie danego budynku za budowlę ochronną nie ogranicza praw właściciela do korzystania z obiektu i przeznaczania pomieszczeń na inną funkcję (przy zachowaniu zgodności z przepisami ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane). W czasie pokoju mogą one mieć inne zastosowanie - podkreśla.

- Weryfikacja obiektów ochronnych będzie systematycznie przeprowadzana. Jest ich całkiem sporo, dlatego w pierwszej kolejności będą one sprawdzane na podstawie informacji otrzymywanych od właścicieli budynków - kończy Lemański. Właściciele budynków powinni więc skontaktować się z urzędnikami, by wyjaśnić ewentualne wątpliwości związane z informacjami zawartymi na stronie GEOPOZ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
12℃
Poziom opadów:
6 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro