Reklama
Reklama

Włamywali się na konta bankowe, a za skradzione pieniądze kupowali złoto i waluty

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Christian_DuB / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Christian_DuB / pixabay.com

Zatrzymano dwie osoby.

- Sposób działania sprawców był kilkuetapowy. Na swoje ofiary przestępcy wybierali osoby zamożne. Najczęściej byli to przedsiębiorcy mający na swoim koncie spore sumy pieniędzy. Podejrzani uzyskiwali dokładne dane personalne ofiar, jednak najważniejszą dla nich informacją było ustalenie dostawcy usługi telefonii komórkowej. Następnie wyrabiali dowody osobiste ze swoim zdjęciem na nazwiska pokrzywdzonych i z tak przygotowaną legendą zgłaszali się do salonu operatora z prośbą o wyrobienie duplikatu karty SIM - wyjaśnia Iwona Liszczyńska z wielkopolskiej policji.

Mając duplikat karty SIM sprawcy uzyskiwali dostęp do pieniędzy na rachunkach ofiar. Nie przelewali pieniędzy na swoje konta, a kupowali złoto i waluty opłacając je przelewami z kont ofiar. Całość trwała zaledwie kilka godzin - właściwa karta SIM ofiary przestawała działać, a z jej konta znikały pieniądze.

- Sprawcy bardzo starannie zacierali ślady swojej działalności, szczegółowo planując każdy ruch, jednak dla policjantów z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu ich zatrzymanie było tylko kwestią czasu. W październiku ubiegłego roku na terenie Mazowsza funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 46 i 33 lat. Obydwaj w przeszłości byli wielokrotnie notowani za przestępstwa przeciwko mieniu - dodaje.

Mężczyźni trafili do aresztu na 3 miesiące, ale właśnie przedłużono im pobyt za kratami do maja 2022 roku. - Mężczyźni odpowiedzą m.in. za włamania na konta bankowe, oszustwa internetowe, fałszerstwa dokumentów oraz działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że obydwaj mężczyźni znajdują się w ścisłym kierownictwie tej grupy. Sprawcy dopuścili się wymienionych przestępstw w stosunku do mienia znacznej wartości. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

To kolejna odsłona sprawy, którą policjanci i prokuratura zajmują się od 2019 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
3.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro