Reklama

Prezes PGNiG zapewnia, że gospodarstwom domowym gazu na razie nie zabraknie. "Jesteśmy bezpieczni, jeżeli chodzi o tę zimę"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Paweł Majewski, był porannym gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM. Prezes PGNiG nie ukrywał, że obecna sytuacja w Ukrainie budzi niepokój również w branży gazowej. Dodał, że już od dłuższego czasu trwają przygotowania na kryzysowe scenariusze czyli zapewnienie gazu z innych kierunków.

Znakomite spektakle i musicale w Poznaniu: "1989", "Wyspa", "Chciałem być", "Sztafeta pokoleń", Gala Musicalowa, koncerty, filmy. Festiwal CZAS NA TEATR od 28.09 - kup bilet.
REKLAMA

Oczywiście trudno jest przewidzieć skalę działań, które mogą nastąpić, jeżeli mielibyśmy do czynienia z odcięciem gazu dla całej Europy, to oczywiście także w Polsce będzie jakiś kłopot - przyznał prezes PGNiG na antenie RMF FM. Polska jest parę kroków do przodu, od co najmniej 5 lat przygotowujemy się do konieczności sprowadzania gazu z innych kierunków niż wschodni - mówił. Ponadto dodał, że gaz importowany do Polski to w 60 procentach gaz z Rosji.

Mamy zapas handlowy i zapas obowiązkowy gazu - musimy mieć zmagazynowany gaz na miesiąc naprawdę ostrej zimy. Jesteśmy bezpieczni, jeżeli chodzi o tę zimę - stwierdził Majewski. Do końca roku powinniśmy się uniezależnić jeżeli chodzi o gaz ze Wschodu. Gazu musiałoby zabraknąć w całej Europie, żeby zabrakło go nam - zapewnił.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro