Reklama

Jaśkowiak i Tusk ostro o decyzjach Niemiec, Włoch i Węgier w sprawie sankcji dla Rosji

fot. Jacek Jaśkowiak FB
fot. Jacek Jaśkowiak FB

Chodzi przede wszystkim o to, że wciąż nie zdecydowano się na odcięcie Rosji od systemu płatności SWIFT.

- W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko wasze sankcje są udawane. Te unijne rządy, które zablokowały trudne decyzje (Niemcy, Węgry, Włochy), zhańbiły się - napisał na Twitterze Donald Tusk. To komentarz do decyzji Unii Europejskiej o sankcjach dla Rosji. - Dzisiaj nie było jeszcze jednomyślności w sprawie odcięcia Rosji od systemu SWIFT - mówił w nocy Mateusz Morawiecki.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Głos w tej sprawie zabrał też prezydent Poznania. - Ukraina jest osamotniona w walce z Putinem. Są narzędzia i możliwości, by im pomóc - choćby odcięcie Rosji od systemu płatności Swift, co byłoby bardzo dotkliwą sankcją. Tym bardziej jestem zbulwersowany działaniami państw, które to blokują. To, że Węgry i Orban są na pasku Putina, jest oczywiste. Natomiast dla Niemiec i Włoch, po doświadczeniach drugiej wojny światowej i w obliczu najpoważniejszego konfliktu w Europie od 1945 r., była to szansa na swoistą rehabilitację. Zmarnowali ją - napisał w mediach społecznościowych Jacek Jaśkowiak.

Czym jest system SWIFT? Dzięki SWIFT bezpiecznie przesyłamy pieniądze drogą elektroniczną pomiędzy państwami - dokonujemy przelewów walutowych. Z systemu korzysta 11 tysięcy instytucji zajmujących się finansami z całego globu. Gdyby Rosję odcięto od systemu, niemożliwe stałoby się dla niej transferowanie pieniędzy z kraju i do kraju, co mocno skomplikowałoby życie w Rosji chociażby w zakresie transakcji międzynarodowych i handlu międzynarodowego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
22.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro