Reklama

Otwarto oferty w przetargu na przebudowę kolejnych ulic w centrum Poznania. Żadna nie mieści się w budżecie

fot. PIM
fot. PIM

Chodzi o kolejny etap Programu Centrum.

W ramach inwestycji nadzorowanej przez Poznańskie Inwestycje Miejskie przebudowane zostaną południowa jezdnia placu Wolności, a także fragmenty ulic Ratajczaka i 27 Grudnia. Na obszarze objętym inwestycją przebudowane zostaną infrastruktura podziemna, torowisko tramwajowe, jezdnie, chodniki, pojawi się nowa zieleń. Będą też nowe ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Już w styczniu, w chwili ogłaszania przetargu podkreślano, że jeśli finanse miasta pozwolą, w ramach inwestycji przebudowany zostanie także odcinek ulicy 27 Grudnia od nowego przystanku do Okrąglaka, ulic Kantaka i Gwarnej. Jeśli prace dojdą do skutku, w ich ramach przebudowany zostanie węzeł rozjazdowy przy Okrąglaku, by tramwaje z ulicy 27 Grudnia mogły skręcać w Mielżyńskiego, a nie tylko w Gwarną.

W środę Poznańskie Inwestycje Miejskie otworzyły oferty złożone w przetargu i znacznie przekraczają one założony przez miasto budżet. Na zakres podstawowy (bez okolic Okrąglaka) miasto zarezerwowało nieco ponad 51 milionów złotych. W przetargu złożono trzy oferty. Najtańsza pochodzi od konsorcjum TORMEL i TERLAN - zakres podstawowy wyceniono na 71,5 mln złotych, a więc o ponad 20 milionów złotych więcej. Jeszcze więcej za przeprowadzenie prac chcą Budimex (78,2 mln zł) oraz konsorcjum Aldesa (78,6 mln zł). Dodatkowe prace (zakres opcjonalny) wyceniono na kwoty od 57,2 mln do 62,9 mln złotych.

Jeszcze nie wiadomo co w takiej sytuacji zrobi miasto, ale jeśli będzie chciało zrealizować inwestycję - musi dołożyć minimum 20 milionów złotych do zakresu podstawowego. Realizacja dodatkowych prac stoi więc pod dużym znakiem zapytania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
14.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro