Reklama
Reklama

Nowa ekspozycja czasowa zagości w muzeum na poznańskiej Cytadeli

fot. Muzeum Uzbrojenia
fot. Muzeum Uzbrojenia

Batalistyczne inspiracje artysty-grafika Marcina Góreckiego od 23 lutego będzie można ponownie obejrzeć na wystawie "Poznań 1945. Broń pancerna".

To element obchodów 77. rocznicy zakończenia walk o Poznań. Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy po dzisiejszy dzień.

Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości - motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki - artysta-grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej - informuje Karolina Brzezicka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Inspiracje lotnicze to nie jedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Na przestrzeni ostatnich lat stworzył serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Jak się okazuje, masywne, onieśmielające rozmiarami czołgi stały się dla niego motywem przewodnim. Ważne okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 77 lat. 23 lutego 1945 r. wraz z kapitulacją ostatnich wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli zakończyła się hitlerowska okupacja Poznania. Dramatyczna w przebiegu Bitwa o Poznań znalazła odzwierciedlenie w obrazach Marcina Góreckiego. Serię dynamicznych, poświęconych poznańskim wydarzeniom, wykonanych współczesnymi technikami prac, uzupełniają obrazy stworzone przy użyciu tradycyjnych metod - dodaje.

Od 23 lutego prace Marcina Góreckiego będzie można oglądać na nowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli. Ekspozycję "Poznań 1945. Broń pancerna" będzie można zobaczyć w godzinach otwarcia muzeum. Wystawa potrwa do 31 marca.

W Muzeum Uzbrojenia prezentujemy twórczość artysty po raz drugi. W tym roku oprócz dotychczas prezentowanych obrazów pojawią się dwa nowe: czołg średni T-34-85 nacierający wzdłuż Hali Zeppelinów oraz działo samobieżne SU-152 w okolicy gmachu Dyrekcji Kolei - kończy Brzezicka.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.91 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro