Poznańska synagoga w końcu stanie się hotelem?
Od 2017 roku pojawiają się informacje o tym, że w synagodze powstanie hotel Curio Collection by Hilton, ale do dziś w budynku nie rozpoczęto żadnych prac.
O zagospodarowaniu nieużywanego od lat budynku mówi się od dawna. We wrześniu 2011 roku w synagodze przestała działać pływalnia. Gmina Żydowska od 2012 roku sprawowała pieczę nad obiektem i planowała przekształcić budynek w Centrum Judaizmu i Tolerancji, jednak nie było na to środków finansowych. Zdecydowano się więc wynająć budynek prywatnej firmie, która administrowała pływalnią i płaciła Gminie za dzierżawę.
Gdy pływalnię zamknięto, planowano zaadaptowanie budynku. Już wtedy mówiono, że poza Muzeum Żydów mogą się tutaj pojawić miejsca noclegowe. W 2012 roku donoszono o pomyśle utworzenia tu hotelu znanej europejskiej sieci. Zaznaczano przy tym, że poza hotelem w synagodze znajdzie się Muzeum Żydów Poznańskich i Wielkopolskich, a także Miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata im. Ireny Sendlerowej. Przez kolejne lata niewiele jednak w tej sprawie się działo.
"Światełko w tunelu" pojawiło się w marcu 2017 roku. Branżowe media wówczas podały, że w synagodze powstanie pierwszy w naszym kraju hotel sieci Curio Collection by Hilton. Ale do dziś nic się tutaj nie zadziało. Co jakiś czas docierają do nas tylko kolejne informacje o pogarszającym się stanie budynku.
Portal e-hotelarz.pl twierdzi, że w tej sprawie w końcu wkrótce nastąpi przełom. Powołuje się przy tym na informacje z firmy Fortech Consulting, która od 2014 roku doradza w kwestii budynku. Przeprowadziła badania rynkowe oraz konkurs ofertowy, w którym wybrano ofertę sieci Hilton. Międzynarodowa sieć chciałaby stworzyć w budynku synagogi hotel butikowy Curio Collection. Podpisano stosowną umowę. Fortech informuje, że następnie "klient i najemca budynku dawnej synagogi pozyskał pozwolenie na budowę i dysponując kompletem dokumentów pozwalających na rozpoczęcie realizacji projektu zwrócił się do nas z prośbą o znalezienie nabywcy na tak przygotowany projekt". Ostatecznie w 2017 roku budynek z działką zakupiła warszawska spółka Omers.
- Fortech Consulting uczestniczył we wszystkich etapach przygotowania projektu do realizacji, w tym w procesie pozyskania finansowania bankowego, sporządzenia studiów wykonalności oraz modeli finansowych. Projekt znajduje się na etapie ostatnich modyfikacji projektowych przed rozpoczęciem budowy. Jest to niezwykle skomplikowany technicznie i architektonicznie wyjątkowy obiekt. Po ukończeniu będzie to najbardziej luksusowy hotel w Poznaniu i jedyny na świecie położony w dawnej żydowskiej świątyni - podkreśla Fortech Consulting.
Czy rzeczywiście w synagodze powstanie hotel? Tego dowiemy się w najbliższych latach.
Najpopularniejsze komentarze