Reklama
Reklama

Będziemy płacić za wstęp do Wielkopolskiego Parku Narodowego? Odwiedzanie wszystkich parków narodowych w Polsce może być płatne!

Jezioro Jarosławieckie | fot. WPN
Jezioro Jarosławieckie | fot. WPN

Takie rozwiązanie analizuje obecnie rząd.

Jak podaje Kurier Kampinoski, plany wprowadzenia opłat za wstęp do wszystkich parków narodowych w Polsce pojawiły się w projekcie ustawy zaprezentowanej przez rząd. Ale nie jest to jedyna nowość. W planach jest także zniesienie zasady, która mówi o tym, że zwolnieni z opłat są mieszkańcy gmin sąsiadujących z parkiem narodowym. Chodzi więc między innymi o poznaniaków, którzy chętnie odwiedzają znajdujący się po sąsiedzku Wielkopolski Park Narodowy. Rocznie ten park odwiedza około miliona osób. Powodem ma być fakt, że mieszkańcy okolic parków narodowych licznie odwiedzają parki, przez co ponoszone są w nich koszty związane chociażby ze sprzątaniem śmieci czy utrzymywaniem infrastruktury, ale nie pojawiają się żadne wpływy do kasy.

Ile mielibyśmy płacić za wstęp? Tego nie wiadomo, bo nowych cen jeszcze nie podano. Z pewnością informacja o opłacie zostanie podana, jeśli projekt ustawy zostanie zaakceptowany, a do tego bardzo długa droga. W rozporządzeniu zapisano, że za wstęp nie płaciłyby dzieci do lat 7, rodziny wielodzietne, osoby prowadzące badania w parku, a także mieszkańcy gmin położonych w granicach parku narodowego (w przeciwieństwo do tych z gmin sąsiadujących z parkami).

Dziś bilety wstępu obowiązują w 11 parkach narodowych na 23. Płacimy m.in. za wstęp do parku Tatrzańskiego i Karkonoskiego. Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a ulgowy połowę tej kwoty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
1.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro