Reklama

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP wsparła protest w Solarisie. Zbiórka pieniężna na wypłaty wynagrodzeń

fot. Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP
fot. Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP

Członkowie ZNP solidaryzują się z pracownikami Solarisa, ponieważ też protestują przeciwko zbyt niskim wynagrodzeniom w uczelniach.

W czwartek 10 lutego o godz. 13.30 przed bramą główną zakładu produkcyjnego Solaris Bus & Coach w Bolechowie odbyło się spotkanie strajkujących pracowników wraz z delegacją Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ze strony strajkujących przedstawicielami w rozmowach byli Przewodniczący Konfederacji Pracy Michał Lewandowski, sekretarz Tomasz Kłos oraz Stefan Czerwiński. Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP reprezentowali: Julia Lange, Jacek Anioła i Łukasz Matwiej.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Przedstawiciele Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP przybyli by wyrazić pełne poparcie dla postulatów strajkujących oraz strajku generalnego oraz wręczyć oficjalny list poparcia. Jak podkreślał Łukasz Matwiej - na ostatnim posiedzeniu RSZWiN ZNP podjęto decyzję o pełnym poparciu strajkujących w zakładzie Solaris Bus & Coach a na ostatnim Prezydium Rady, także wsparciu finansowym poprzez dołączenie członków ZNP do zbiórki pieniężnej na okoliczność wypłaty wynagrodzeń. Poparcie RSZWiN to de facto poparcie przedstawicieli ok. 60 uczelni wyższych z terenu całego kraju. Członkowie ZNP świetnie rozumieją sytuację w zakładzie Solaris Bus & Coach, gdyż także na uczelniach wyższych trwa właśnie akcja protestacyjna zmierzająca m.in. do realnego zwiększenia wynagrodzeń. Na uczelniach, podobnie jak w zakładzie Solaris, pensja asystenta, a więc bardzo wykwalifikowanego pracownika, znającego języki obce, specyfikę pracy na uczelni a niejednokrotnie także będącego po doktoracie wynosi ok 3000 zł netto, co właściwie odpowiada najniższej krajowej... Jak podkreślali przedstawiciele RSZWiN ZNP - nie ma zgody na to, by w naszym kraju wysoko wykwalifikowani pracownicy otrzymywali tak niskie pensje, odpowiadające najniższej krajowej.

Na koniec spotkania odczytano list poparcia podpisany przez Prezesa Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Janusza Szczerbę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.36 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro