Reklama

Strajkujących w Solarisie wspiera Agnieszka Holland. "Pomóżmy im wygrać!"

fot. OPZZ Konfederacja Pracy w Solaris Bus & Coach / FB
fot. OPZZ Konfederacja Pracy w Solaris Bus & Coach / FB

Pracownicy domagają się podwyżki.

Decyzję o strajku podjęli pracownicy w referendum, o czym poinformowali związkowcy. Jak podkreślili, powodem strajku jest to, że pracodawca nie spełnił żądania dotyczącego wzrostu wynagrodzenia pracowników. Strajk generalny został zorganizowany przez dwie centrale związkowe - Solidarność i OPZZ Konfederacja Pracy. Trwa od 24 stycznia.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

W sprawę od początku angażują się między innymi politycy. Jak informują dziś związkowcy "Poparcie dla strajku zaczynają już deklarować najbardziej znane postacie z kręgów kultury i sztuki". Napisała o tym na portalu społecznościowym reżyserka Agnieszka Holland. Załoga fabryki Solaris walczy o jak najbardziej im się należące podwyżki. Zarząd firmy robi wszystko, by zdusić ten strajk, nastraszyć, zagłodzić, odciąć informacje i wsparcie zewnętrzne. Już nie tylko działania władz przypominają najgorsze czasy PRLu, ale i prywatni przedsiębiorcy zdają się czerpać z najgorszych wzorców . Okażmy pracownikom Solaris nasza solidarność, pomóżmy im wygrać! - czytamy.


Zdaniem przedstawicieli Solarisa w fabryce strajkuje 1/4 załogi. Firma Solaris zatrudnia w Polsce 2600 osób. W pierwszym tygodniu trwania strajku przystąpiło do niego 24 procent całej załogi. Biorąc pod uwagę tylko pracowników bezpośrednio produkcyjnych, do strajku z tej grupy przystąpiło 39 procent zatrudnionych osób - wyjaśniał w poniedziałek Mateusz Figaszewski, rzecznik Solaris Bus & Coach. Pisaliśmy o tym tutaj.

Pracownicy domagają się 800 zł podwyżki. Firma zaproponowała od 1 stycznia 5 procent i jeszcze jedną podwyżkę dla pracowników produkcyjnych. Oczekiwania płacowe strony związkowej, w wysokości 800 zł dla każdego pracownika, są nierealne ekonomicznie, co już wielokrotnie na etapie negocjacji było przedstawiane i uzasadniane stronie związkowej. Oznaczałoby to dla firmy zwiększenie budżetu płacowego o ponad 40 mln złotych. Dlatego ponownie apelujemy do strony związkowej i jej liderów, o zaprzestanie strajku. Wzywamy do podpisania porozumienia i dalszych rozmów na tematy pracownicze i zakładowe, z korzyścią dla wszystkich pracowników i przyszłego rozwoju firmy - kończy rzecznik.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.19 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro