Reklama

4280 ryb wyłowiono z dwóch zbiorników na Cytadeli. Mieszkańcy wciąż je tam podrzucają mimo zakazu

fot. Zarząd Zieleni Miejskiej
fot. Zarząd Zieleni Miejskiej

Trwa czyszczenie zbiorników wodnych w Rosarium i Ogrodzie Wodnym.

Na naszych łamach wielokrotnie pisaliśmy o rybach, które są wpuszczane do stawów w Rosarium i Ogrodzie Wodnym. Niestety, to skazywanie zwierząt na cierpienie, bo zbiorniki nie są przystosowane do bytowania ryb - pełnią jedynie funkcję ozdobną.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Niestety, ale wciąż są osoby, które najwyraźniej pozostają głuche na prośby. Trwa właśnie czyszczenie zbiorników w Rosarium i Ogrodzie Wodnym. Konieczne było spuszczenie wody ze zbiorników, ale najpierw odłowiono stąd ryby. - Według ekspertyzy ichtiologicznej w zbiorniku znajdowało się 4280 ryb o łącznej biomasie 65 kilogramów. Najwięcej, bo około 60 kg, było karasi srebrzystych. Specjaliści odłowili także 19 osobników lina i 16 sztuk ozdobnej formy karasia, tzw. "złote rybki" - podsumowuje Szymon Prymas, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Obecność tych gatunków świadczy o tym, że sadzawki zostały samowolnie zarybione, co stanowi poważne zagrożenie dla chronionych gatunków płazów. Wyniki ekspertyzy wskazują ponadto, że wszystkie liny przejawiały cechy typowe dla form głodowych. Prosimy o niewrzucanie ryb do zbiorników. To nie jest dobre rozwiązanie ani dla płazów, które niedługo rozpoczną migrację, ani dla samych ryb - apeluje dyrektor ZZM.

W zbiornikach na Cytadeli od lat żyją płazy - chociażby ropuchy zielone i szare. Czyszczenie zbiorników (odbywa się cyklicznie) zapewnia im właściwe warunki. Ryby, które są tu wpuszczane przez mieszkańców, stanowią poważne zagrożenie dla płazów, które w zbiornikach się rozmnażają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
77.26 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro