Reklama

Akcja CBA: zatrzymano 6 osób w związku z ustawianiem przetargów na sprzęt medyczny

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA

Zatrzymania przeprowadzono m.in. w Wielkopolsce.

Centralne Biuro Antykorupcyjna w Warszawie zajmuje się sprawą rozpowszechniania informacji, które miały istotne znacznie dla zawarcia umów przez konkretne instytucje organizujące przetargi na zakup sprzętu medycznego. Proceder miał być prowadzony w latach 2019 - 2020.

- W związku z tą sprawą funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób, w tym przedstawiciela znanej firmy oferującej specjalistyczny sprzęt medyczny oraz pięciu przedstawicieli placówek służby zdrowia. Czynności przeprowadzono na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubelskiego. Wszyscy usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zarzuty zmowy przetargowej - podaje CBA.

- Jak ustalili śledczy, przedstawiciel firmy dostarczającej sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia, wchodził w nieformalne porozumienie z pracownikami tych jednostek odpowiedzialnymi za przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia lub bezpośrednio biorącymi udział w pracach komisji przetargowych. W wyniku zakulisowych rozmów, placówki publicznej służby zdrowia ogłaszały konkursy na dostawy sprzętu z wykorzystaniem kryteriów przygotowanych przez dostawcę tego typu urządzeń, który również ubiegał się o udzielenie zamówienia. Tym samym dochodziło do tzw. zmowy przetargowej i rozpowszechniania informacji z przetargu - dodaje.

Do nieprawidłowości miało dochodzić na terenie szpitali w całym kraju. Chodzi głównie o sprzęt wykorzystywany w nowych karetkach - urządzenia do kompresji klatki piersiowej ioraz defibrylatory - o łącznej wartości około 5 milionów złotych.

Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
7.69 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro