Reklama
Reklama

Jest nowy projekt ustawy weryfikującej szczepienia u pracowników: nawet 15 tysięcy złotych kary za brak testu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. whitesession / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. whitesession / pixabay.com

Projekt wpłynął do Sejmu.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, projekt ustawy został złożony przez grupę posłów PiS. Zgodnie z projektem, pracownicy będą mogli raz w tygodniu bezpłatnie testować się w kierunku koronawirusa.

To pracodawca ma decydować, czy chce stosować przepisy ustawy. Jeśli zdecyduje się na jej stosowanie, będzie mógł wymagać od pracownika okazania negatywnego wyniku testu. Jeśli natomiast pracownik takiego wyniku nie okaże, będzie mogło na niego zostać nałożone "świadczenie odszkodowawcze", które ma wynosić nawet 15 tysięcy złotych (5-krotność minimalnego wynagrodzenia). Takiego świadczenia będą mogli się domagać pracownicy, którzy podejrzewają, że zakazili się koronawirusem w pracy od współpracowników, którzy nie okazali negatywnego wyniku testu. Procedura ma być przeprowadzana przez wojewodę.

O odszkodowanie będzie też mógł wystąpić pracodawca, który zdecyduje się na stosowanie się do ustawy, a w wyniku zakażenia się jego pracowników od współpracownika, który się nie testował, prowadzenie działalności zostało "istotnie utrudnione".

Jeśli pracodawca nie zdecyduje się na stosowanie ustawy, a w jego zakładzie pracownicy zakażą się koronawirusem, będzie im przysługiwać możliwość wszczęcia postępowania o świadczenie odszkodowawcze od pracodawcy.

Co istotne, w projekcie nie wprowadzono rozróżnienia wśród pracowników na zaszczepionych i niezaszczepionych. Oznacza to, że testować musieliby się zarówno ci, którzy szczepienia przeszli, jak i ci, którzy ich nie przeszli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro