Reklama
Reklama

Prezes NBP: "Stopy procentowe powinny wzrosnąć mocniej, niż przewiduje rynek". To oznacza kolejne podniesienie rat kredytów

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Margaretty / Pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Margaretty / Pixabay.com

Dla niektórych, dotychczasowe podwyżki już są ogromnym obciążeniem.

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego i szef Rady Polityki Pieniężnej udzielił wywiadu agencji Bloomberg. Przyznał w nim, że chce przekonać członków RPP do "wydłużenia cyklu podwyżek stóp procentowych". - Stopy procentowe powinny wzrosnąć mocniej, niż przewiduje rynek - powiedział.

Bloomberg prognozuje, że wkrótce czekają nas kolejne podwyżki stóp procentowych, co przełoży się bezpośrednio na wysokość rat spłacanych kredytów. Już teraz raty kredytobiorców, w zależności od wysokości kredytów, wzrosły o kilkaset złotych, nawet o kilka tysięcy złotych.

Obecnie referencyjna stopa procentowa jest na poziomie 2,25 procent. Glapiński na początku stycznia zaanonsował, że będzie dążyć do podniesienia stopy o 50 punktów bazowych, a więc do prawie 3 procent. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się 8 lutego. Wówczas dowiemy się, czy stopy procentowe ponownie zostaną podniesione.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro