Reklama
Reklama

Adam Niedzielski: "Mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem liczby infekcji"

fot. Krystian Maj / KPRM
fot. Krystian Maj / KPRM

Rząd szykuje się na różne scenariusze.

- Tydzień eksplozji pandemii za nami. Pokonywaliśmy kolejne smutne rekordowe wyniki. Patrząc na dzisiejsze dane, jest ryzyko, że kolejny wynik (dzienna liczba zakażeń - przyp.red.) przekroczy 40 tysięcy. Mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem liczby infekcji. Mamy jednak nadzieję, że ta liczba będzie się przekładała w mniejszym stopniu na obłożenie infrastruktury szpitalnej - mówił w trakcie konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Najbliższy tydzień to czas, gdy zweryfikują się hipotezy na temat tego, jak zakażenia na tak dużą skalę przełożą się na hospitalizacje. Obecnie obserwujemy podwajanie się liczb infekcji w skali tygodniowej. Dzisiejszy wynik to 2,5 raza więcej niż tydzień temu - zauważył.

- Mamy narastającą liczbę z POZ i z infolinii zleceń na testy. Przeważnie w poniedziałek była kumulacja po weekendzie, a później spadek liczby zleceń. Teraz te liczby w kolejne dni się zwiększają. Przyczyną tej eskalacji jest Omikron. W Polsce potwierdzonych jest około 1400 przypadków, to jakieś 25 procent wszystkich badanych pod tym kątem próbek. Ale to są dane sprzed kilku dni, bo badania trwają kilka dni. Realnie Omikron odpowiada za około 30 procent zakażeń w kraju.

Rząd analizuje różne scenariusze. - W najlepszej sytuacji będzie 60-70 tysięcy zakażeń dziennie, a w najgorszym 140 tysięcy zakażeń. Apogeum ma nastąpić w połowie lutego lub z przesunięciem na przełom lutego i marca.

To właśnie teraz występuje największe ryzyko załamania się systemu opieki zdrowotnej. - Najważniejsza jest kwestia przygotowania infrastruktury szpitalnej. W tej chwili mamy około 30 tysięcy łóżek. Zajęte są w około 40 procentach. W perspektywie 2 tygodni będziemy wiedzieć czy zajętość będzie rosła. W pesymistycznych scenariuszach trzeba zakładać, że liczba łóżek będzie musiała się zwiększyć do 40 - 60 tysięcy - mówił minister zdrowia. Jego zdaniem są to scenariusze katastroficzne, bo wtedy wszyscy medycy w kraju będą musieli leczyć Covid-19. Równocześnie zapewniono, że przygotowana jest logistyka, tlen i wszystkie procesy związane z zapewnieniem infrastruktury medycznej.

Adam Niedzielski potwierdził wcześniejsze słowa premiera dotyczące bezpłatnej możliwości przeprowadzenia testu w aptece. Zauważył przy tym, że testy będą mogły się odbywać tylko w aptekach spełniających standardy bezpieczeństwa. Mogą to więc być np. apteki, w których obecnie odbywają się szczepienia przeciw Covid-19.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro