Reklama
Reklama

Premier Morawiecki: "analizy pokazują nawet 140 tysięcy zakażeń dziennie, wprowadzamy darmowe testowanie w aptekach i krótszą kwarantannę"

archiwum | fot. Krystian Maj / KPRM

Odbyła się konferencja Mateusza Morawieckiego.

- Piąta fala stała się faktem. Różni się ona od poprzednich. Mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy. Musimy zmierzyć się z tą nową sytuacją. Wszystkie kraje dotknięte Omikronem notują rekordowe liczby nowych zakażeń. Nie chcę spekulować, czy u nas będzie to 50 czy 100 tysięcy. Widziałem analizy sięgające nawet 140 tysięcy zakażeń. Będzie ich na pewno bardzo dużo - mówił na konferencji Mateusz Morawiecki.

Jesteś zdolnym fryzjerem? Dołącz do Zespołu Wonderland! Zadzwoń do nas: Salon Poznań tel. 607 608 867, Salon Swarzędz tel. 512 526 525 lub napisz [email protected]
REKLAMA

Zapowiedziano wprowadzenie zmian w walce z koronawirusem. - Przygotowujemy kolejne łóżka covidowe, by można było zająć się kolejnymi zakażonymi. Obecnie liczba zajętych łóżek się zmniejsza, ale ten trend się odwróci za 7-10 dni. Nawet 1000 łóżek dziennie może być zajmowanych przez zakażonych - tłumaczył.

Nowością od 27 stycznia będzie możliwość darmowego testowania się w aptekach bez skierowania.

- Apelujemy o ograniczenie kontaktów, a więc o pracę zdalną. Zalecam administracji publicznej taki krok. Apeluję też do przedsiębiorców o przejście na pracę zdalną - dodał.

Jak zauważył premier, najbardziej narażeni na zgon są seniorzy powyżej 60. roku życia. - Każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany w swoim domu przez lekarza pierwszego kontaktu. By sprawdzić, czy coś niedobrego dzieje się w płucach - wyjaśnił.

Kolejna zmiana to okres przebywania w kwarantannie. Skrócono ten czas do 7 dni. - Takie rozwiązania wprowadziły Niemcy, Francja czy Włochy. To zgodne z zaleceniami europejskich agencji - mówił.

- Przy tym wszystkim chcemy utrzymać wszystkie pozostałe świadczenia medyczne: onkologię czy ortopedię. Postaramy się zrobić wszystko, by uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą utrzymywały aktywną pozostałą część służby zdrowia - zapewnił.

Premier zapowiedział także powstanie rady do spraw walki z Covid-19. Przypomnijmy, że dotychczasowa rada medyczna, która działała przy premierze, przestała istnieć po tym, jak większość jej członków zrezygnowała.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
8.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro