Reklama
Reklama

Najwyższe emerytury w Wielkopolsce? 75-latka dostaje ponad 16 tysięcy zł miesięcznie. Straciła na Polskim Ładzie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. sabinevanerp / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. sabinevanerp / pixabay.com

Sprawdziliśmy, jakie są najwyższe emerytury wypłacane przez ZUS w naszym województwie.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które otrzymaliśmy wynika, że najwyższą emeryturę otrzymuje 75-latka, która przepracowała 54 lata. Była prezesem. Dostaje obecnie ponad 16 360 złotych emerytury co miesiąc. Podlega pod I Oddział ZUS w Poznaniu. Drugą najwyższą emeryturę w regionie dostaje mieszkaniec podlegający pod oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim. 73-latek, który przepracował 48 lat dostaje emeryturę w wysokości 13 670 złotych miesięcznie. Trzecia najwyższa emerytura trafia do 84-latka podlegającego pod oddział ZUS w Pile. Mężczyzna był prezesem, pracował 61 lat. Dostaje 13 056 złotych emerytury.

To jedyne trzy osoby w naszym województwie, które otrzymują świadczenie powyżej 12,8 tys. złotych brutto. Dlaczego to istotne? To właśnie do tej kwoty rząd wprowadził ulgę dla emerytów. Osoby, które otrzymują wyższe świadczenia... stracą. I to sporo pieniędzy.

Jak wylicza wyborcza.biz, w Polsce mieszka 457 osób, które dostają więcej niż 12,8 tysiąca złotych emerytury. Ich świadczenia wraz z wejściem Polskiego Ładu nie są objęte w całości podwyższoną kwotą wolną od podatku. Dodatkowo emeryci ci muszą płacić wyższą składkę zdrowotną. Dla przykładu podano sytuację emerytki, która przepracowała 61 lat. Otrzymuje ponad 22 tysiące złotych emerytury i na zmianach w ramach Polskiego Ładu straciła 1,2 tysiąca złotych. Jak podkreśla w rozmowie z wyborcza.biz kobieta, wypracowała sobie te pieniądze i rząd pozbawia ją jej własności.

Ekspert w rozmowie z dziennikiem przyznał, że zabieranie emerytom wypracowanych pieniędzy jest złamaniem zasady zaufania do państwa.

Co ciekawe, kolejną osobą na liście tych z najwyższymi emeryturami w Wielkopolsce jest 73-latek, który przepracował 43 lata. Mężczyzna podlega pod II Oddział ZUS w Poznaniu. Dostaje 12 782 złote emerytury. On mieści się w kwocie, do której rząd wprowadził ulgę dla emerytów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
12.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro