Reklama
Reklama

Podpoznańska firma ukarana karą 40,5 mln złotych za udział w zmowie dealerów samochodów. Kara także dla prezesa

fot. DAF Trucks Polska
fot. DAF Trucks Polska

Konkretnie chodzi o ciężarówki DAF.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyglądał się sprzedaży samochodów marki DAF w naszym kraju. Prezes UOKiK stwierdził zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję pomiędzy spółkami: DBK z Olsztyna, ESA Trucks Polska z Komornik (woj. wielkopolskie), TB Truck & Trailer Serwis z Wolicy (woj. mazowieckie), Van Tilburg-Bastianen Groep z Bredy w Holandii i WTC z Długołęki (woj. dolnośląskie).

- Przedsiębiorcy podzielili między sobą rynek. Wspólnie ustalili, że każdy z nich będzie sprzedawał ciężarówki DAF na określonym terenie i nie będą rywalizowali o klientów w innych częściach Polski. Wymieniali się również informacjami o cenach. W przypadku czterech spółek (bez ESA Trucks Polska) ustalenia dotyczyły również wymiany informacji o ofertach składanych w przetargach - wyjaśnia UOKiK.

Co to oznaczało dla klienta? Musiał kupić ciężarówkę tylko u określonego sprzedawcy i tylko za wskazaną przez niego cenę. Z ustaleń UOKiK wynika, że zmowa trwała co najmniej od lutego 2011 do marca 2018. - Dowody zebrane podczas postępowania, m.in. korespondencja elektroniczna, wskazują że przedsiębiorcy działali z pełną świadomością i jednoznacznym zamiarem, żeby nie konkurować ze sobą. Przykładowo, jeżeli potencjalny nabywca z terenu przypisanego DBK chciał kupić ciężarówkę od ESA, to był do tego zniechęcany. Przedstawiano mu w ESA dodatkowo zawyżoną cenę, tak żeby skorzystał z oferty sprzedawcy ze swojego regionu. Uczestnicy kartelu stale monitorowali swoje zachowania i kontaktowali się, gdy zachodziło podejrzenie, że któryś z nich naruszył ustalenia - dodaje.

Na firmy nałożono kary w łącznej wysokości ponad 118 mln złotych. Wielkopolska firma dostała karę drugą pod względem wysokości - prawie 40,5 mln złotych. Dwie z firm przyznały się do niedozwolonych ustaleń, współpracowały z UOKiK i dobrowolnie poddały się karze. Ich kary zostały obniżone o 60 procent.

Kary nałożono też na osoby zarządzające firmami. - Postępowanie wykazało, że kadra zarządzająca brała aktywny udział w porozumieniu m.in. poprzez dyscyplinowanie swoich handlowców, aby trzymali się ustaleń, nawet pod groźbą zwolnienia z pracy lub odebrania im wynagrodzenia. Dlatego Prezes UOKiK nałożył na ośmiu menadżerów sankcje w łącznej wysokości blisko 1,7 mln złotych - podaje UOKiK. W przypadku firmy z Komornik na Jarosława Szymkowiaka, prezesa zarządu, nałożono karę w wysokości 495 tysięcy złotych.

Decyzje nie są prawomocne, przysługuje od nich odwołanie do sądu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
5.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro