Reklama
Reklama

Gigantyczna podwyżka cen prądu i gazu dla poznańskich instytucji. Czy będą droższe bilety na komunikację miejską?

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Jakub Walczak
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Jakub Walczak

Jak już wcześniej informowaliśmy władze Poznania nie kryją, że tak drastyczne podwyżki odbiją się na funkcjonowaniu miejskich jednostek. Za każdą jednostkę energii trzeba będzie zapłacić o 70 proc. więcej, a cena jednostkowa gazu wzrosła aż trzykrotnie - informowali miejscy urzędnicy. W efekcie szacuje się, że w 2022 roku miasto wyda na zakup energii elektrycznej ponad 40 mln zł więcej, a na kompleksowy zakup gazu - prawie 14 mln zł więcej (przy założeniu, że ich zużycie będzie podobne, jak w ubiegłym roku). To ogromna kwota - dodali.

Wiadomo, że tak drastyczne podwyżki będą wiązały się na pewno z większymi kosztami utrzymania komunikacji miejskiej. Podwyżka cen energii elektrycznej w największym stopniu wpłynie na wzrost kosztów komunikacji miejskiej (o ok. 20 mln zł) oraz oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnych (o ok. 9 mln zł) - wyliczał kilka dni temu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Czy bilety będą droższe? Do sprawy odniósł się w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu dokłada starań, żeby oferta przewozowa w 2022 r. była jak najlepsza i jak najbardziej dopasowana do potrzeb pasażerów. Na chwilę obecną nie ma planów podwyżek cen biletów w transporcie publicznym, w rok 2022 weszliśmy też bez cięć/ograniczeń w rozkładach jazdy. Po przyjęciu przez Radę Miasta Poznania budżetu na rok 2022 trwa finalizowanie założeń odnośnie funkcjonowania komunikacji miejskiej w br. - powiedział.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu zimna noc przed nami!
13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro