Gigantyczna podwyżka cen prądu i gazu dla poznańskich instytucji. Czy będą droższe bilety na komunikację miejską?

Jak już wcześniej informowaliśmy władze Poznania nie kryją, że tak drastyczne podwyżki odbiją się na funkcjonowaniu miejskich jednostek. Za każdą jednostkę energii trzeba będzie zapłacić o 70 proc. więcej, a cena jednostkowa gazu wzrosła aż trzykrotnie - informowali miejscy urzędnicy. W efekcie szacuje się, że w 2022 roku miasto wyda na zakup energii elektrycznej ponad 40 mln zł więcej, a na kompleksowy zakup gazu - prawie 14 mln zł więcej (przy założeniu, że ich zużycie będzie podobne, jak w ubiegłym roku). To ogromna kwota - dodali.
Wiadomo, że tak drastyczne podwyżki będą wiązały się na pewno z większymi kosztami utrzymania komunikacji miejskiej. Podwyżka cen energii elektrycznej w największym stopniu wpłynie na wzrost kosztów komunikacji miejskiej (o ok. 20 mln zł) oraz oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnych (o ok. 9 mln zł) - wyliczał kilka dni temu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Czy bilety będą droższe? Do sprawy odniósł się w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu dokłada starań, żeby oferta przewozowa w 2022 r. była jak najlepsza i jak najbardziej dopasowana do potrzeb pasażerów. Na chwilę obecną nie ma planów podwyżek cen biletów w transporcie publicznym, w rok 2022 weszliśmy też bez cięć/ograniczeń w rozkładach jazdy. Po przyjęciu przez Radę Miasta Poznania budżetu na rok 2022 trwa finalizowanie założeń odnośnie funkcjonowania komunikacji miejskiej w br. - powiedział.
Najpopularniejsze komentarze