Reklama
Reklama

Pikieta w obronie dzików w centrum miasta. "Nie zgadzamy się na odebranie nam dobra wspólnego, jakim są lasy i mieszkające w nich zwierzęta"

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Akcja rozpoczęła się o godzinie 14.

W sobotę pod Starym Marychem w Poznaniu zaplanowany został protest wobec planów maksymalnej depopulacji dzików w ramach akcji planowanej na początek 2022 roku. Wiceminister Lech Kołakowski,zapowiedział wprowadzenie nowych form depopulacji dzików poprzez m.in. strzał do dzików z pojazdu mechanicznego. Sprzeciw w tej sprawie wyrazili już między innymi myśliwi.

To kolejna ustawa planowana na siłę przez resort rolnictwa z Lechem Kołakowskim na czele - bez debaty naukowej, bez konsultacji społecznych, choć dotyczyć będzie także ograniczenia praw obywatelskich w korzystaniu z dobra wspólnego, jakim są lasy. Nowa specustawa Kołakowskiego nie rozwiąże problemu wirusa ASF wśród dzików, a wręcz przeciwnie będzie działaniem pozorowanym i mydleniem oczu - piszą organizatorzy dzisiejszej akcji - aktywiści z Poznańskiej Zielonej Fali.

Dobrze wiemy, że to człowiek jest wektorem przenoszenia wirusa ASF do chlewni, a nie dziki. Ani specustawa Ardanowskiego, ani teraz Kołakowskiego nie powstrzyma ruchów antyłowieckich do zaprzestania monitorowania polowań i sygnalizowania opinii publicznej o łamaniu przez myśliwych zasad bioasekuracji. Znamy z krótkiej historii rządów PiS, że specustawy niosą poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pozostałych użytkowników lasów: spacerowiczów, grzybiarzy, rowerzystek, zwierząt domowych i dzieci. Niejednokrotnie słyszymy w mediach bzdurne tłumaczenia myśliwych, że "pomylił z dzikiem": żonę, dziecko, psa, a nawet 16-letniego studenta z Kazachstanu zbierającego jabłka w sadzie. Więc jeszcze raz: nie zgadzamy się na odebranie nam dobra wspólnego, jakim są lasy i mieszkające w nich zwierzęta -
dodają.

Akcja rozpoczęła się pod Starym Marychem o godzinie 14.
Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Piękna wiosna i tłumy na Cytadeli. Warto korzystać, bo przed nami załamanie pogody
20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
8.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro