Reklama

Wysokie rachunki za gaz i prąd. Kto i gdzie może składać wnioski o dodatek osłonowy?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Od 4 stycznia można ubiegać się o dodatek osłonowy, który ma być finansowym wsparciem dla obywateli borykających się z rosnącymi cenami gazu czy prądu.

Dodatek osłonowy to elementy rządowej tarczy inflacyjnej. Ma na celu wsparcie osób o niskich dochodach i walkę z ubóstwem energetycznym. Nowe świadczenie przysługuje:
- gospodarstwom jednoosobowym, których dochód nie przekracza 2100 zł netto miesięcznie
- gospodarstwom wieloosobowym, których dochód nie przekracza 1500 zł netto miesięcznie na osobę

Dodatek przysługuje również w przypadku przekroczenia powyższych progów. W takiej sytuacji świadczenie będzie umniejszone o kwotę przekroczenia dochodu. Dodatku nie otrzymamy jednak, jeżeli jego wysokość - po zastosowaniu powyższej zasady - byłaby niższa niż 20 zł - informują miejscy urzędnicy. Dochód dla wniosków złożonych od stycznia do lipca 2022 roku jest obliczany za rok 2020, natomiast dla wniosków złożonych od 1 sierpnia do 31 października 2022 roku za rok 2021 - dodają.

Wysokość świadczenia uzależniona jest od wielkości gospodarstwa domowego i wykorzystywanego źródła ogrzewania. Rocznie wyniesie ona:
- gospodarstwo jednoosobowe - 400/500 zł*
- gospodarstwo 2-3 osobowe - 600/750 zł*
- gospodarstwo 4-5 osobowe - 850/1062,50 zł*
- gospodarstwo 6 osobowe i więcej - 1150/1437,50 zł*
*Kwota dodatku osłonowego w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków - wyjaśniają urzędnicy.

Wnioski można składać od 4 stycznia do 31 października 2022 r. Można to zrobić osobiście (w stolicy Wielkopolski wnioski przyjmuje i rozpatruje Poznańskie Centrum Świadczeń), przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego, a także elektronicznie za pomocą profilu zaufanego czy podpisu elektronicznego.

W przypadku złożenia wniosku do 31 stycznia wypłata dodatku osłonowego następuje w dwóch równych transzach płatnych do 31 marca (pierwsza transza) oraz 2 grudnia 2022 r. (druga transza) .Natomiast w przypadku złożenia wniosku w terminie od 1 lutego do 31 października 2022 r. dodatek osłonowy wypłacany będzie jednorazowo niezwłocznie po jego przyznaniu - dodają urzędnicy.

Aby złożyć wniosek osobiście w PCŚ, należy najpierw umówić się na wizytę. Można to zrobić poprzez internetowy system rezerwacji lub telefonicznie: 61 646 33 44 (Biuro Poznań Kontakt).

Nowe świadczenie zastąpi dotychczasowy dodatek energetyczny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.98 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro