Reklama
Reklama

Sprzeciw wobec "lex Czarnek". Trzy tezy zawisły przy Kuratorium Oświaty w Poznaniu

fot. LT

Demonstrację rozpoczęli pod budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Potem powiesili tezy, jak Marcin Luter w Wittenberdze.

"Wolna Szkoła, Wolni Ludzie, Wolna Polska" to hasła przewodnie poniedziałkowego zgromadzenia organizacji, które wyraźnie sprzeciwiają się zmianom w prawie oświatowym, jakie chce wprowadzić minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Trzy tezy zostały powieszone na budynku Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

Demonstracje i pikiety odbyły się w miejscowościach w całej Polsce o godzinie 16:00. Data 3 stycznia, to dzień przed czytaniem w sejmie lex Czarnek. Ogólnopolska demonstracja jest zapowiedziana na 4 stycznia przed budynkiem sejmu.

Treści trzech tez przybitych na budynku brzmią następująco:

1. Edukacja i równy do niej dostęp to filary demokracji, a zmiany systemowe nie mogą odbywać się w niedemokratyczny sposób, z lekceważeniem sprzeciwu mniejszości parlamentarnej i strony społecznej.

2. Edukacja wymaga reformy, która zapewni Polsce warunki rozwoju cywilizacyjnego. Taka reforma musi być poprzedzona wielośrodowiskowym namysłem i debatą nad kierunkami zmian i wypracowaniem ich. Wszystkie zainteresowane środowiska społeczne i polityczne muszą stworzyć edukacyjną umowę społeczną.

3. #Lex Czarnek nie służy ani dobru ucznia, ani rozwojowi cywilizacyjnemu Polski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
12.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro