Defibrylatory AED będą dostępne na wszystkich MOP-ach koncesyjnego odcinka A2
Autostrada Wielkopolska zakupiła 22 defibrylatory AED.
W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, ważne jest, by jak najszybciej rozpocząć akcję reanimacyjną. Dlatego tak ważne jest udzielenie pomocy jak najszybciej, nawet przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. W przywróceniu pracy serca może pomóc defibrylator AED.
Teraz w 6 Miejscach Obsługi Podróżnych Autostrady Wielkopolskiej między Świeckiem a Nowym Tomyślem (MOP Sosna, MOP Gnilec, MOP Koryta, MOP Walewice, MOP Rogoziniec, MOP Chociszewo) oraz 9 MOP Między Nowym Tomyślem na Koninem (MOP Wytomyśl, MOP Dopiewiec, MOP Konarzewo, MOP Sołeczno, MOP Gozdowo, MOP Skarboszewo, MOP Lądek, MOP Osiecza III, MOP Osiecza II) do dyspozycji ratowników i innych osób niosących pomoc w nagłych przypadkach są dostępne defibrylatory AED. 7 kolejnych defibrylatorów zostanie zamontowanych zaraz po Nowym Roku.
To sprzęt, który może bezwzględnie uratować czyjeś życie. Oby nigdy nie był potrzebny, ale jeśli na jednym z naszych MOP bądź gdzieś na autostradzie wystąpi taka potrzeba użycia defibrylatora AED, chcielibyśmy aby była taka możliwość. Zdajemy sobie sprawę, że w trakcie kolejnych fal pandemii natychmiastowy dostęp do fachowej pomocy medycznej może być w niektórych przypadkach ograniczony, a przyjazd karetki wydłużony. Dlatego zdecydowaliśmy się na pełną instalację takich urządzeń, które usprawnią udzielanie pierwszej pomocy i zwiększą szanse na przeżycie chorego w oczekiwaniu na ratowników medycznych. Dodatkowo mamy w planach w kolejnych latach propagowanie i szybkie szkolenia chętnych kierowców zatrzymujących się na MOPach w zakresie elementarnych zasad pierwszej pomocy. Zdrowie i bezpieczeństwo podróżujących jest dla Nas jednym z głównych priorytetów - mówi Krzysztof Andrzejewski z Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.
Defibrylatory AED są monitorowane, znajdują się w specjalnych szafkach skomunikowanych między innymi z Centrum Zarządzania Autostradą. Każdorazowe otwarcie szafki i wyjęcie defibrylatora będzie odnotowane i sprawdzane przez patrole autostradowe. Po to, aby jeszcze skuteczniej chronić podróżnych i dbać o ich bezpieczeństwo.
W sytuacji kiedy ktoś potrzebuje naszej pomocy i użycia defibrylatora nie musimy obawiać się, że nie będziemy wiedzieli od czego zacząć. Każdy defibrylator jest wyposażony w instrukcje głosowe i krok po kroku prowadzi ratownika, analizując stan pacjenta - informuje Anna Ciamciak, rzecznik spółki Autostrada Wielkopolska.
Każdy zestaw ratujący życie, umieszczony na budynkach toalet na MOP, składa się z dwufazowego defibrylatora półautomatycznego (AED) z zintegrowanym trybem pediatrycznym oraz elektrodami. Defibrylatory umieszczone są w specjalnych szafkach AED, wyposażonych w alarm świetlny, podświetlenie nocne oraz moduł grzewczy uruchamiany zimą i układ chłodzący na lato. Obok szafek umieszczono tablice z instrukcją postępowania w nagłych przypadkach oraz użycia defibrylatora AED - dodaje.