Reklama
Reklama

Poznań wychodzi z GOAP: ponad 20 tys. nieruchomości zagrożonych jest brakiem odbioru odpadów od 1 stycznia

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GOAP
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. GOAP

Nadal nie wszyscy pamiętają, by złożyć deklaracje.

Od 1 stycznia 2022 roku miasto będzie nadzorować odbiór odpadów od mieszkańców. Tym samym przestanie być członkiem Związku Międzygminnego GOAP. Teraz to miasto będzie odpowiedzialne za odbiór odpadów, a to wiąże się z przejęciem wielu kompetencji w tym zakresie. Obecnie kluczową sprawą jest przyjęcie deklaracji śmieciowych od mieszkańców. A idzie to bardzo powoli. Od 1 października wpłynęło ich tylko ponad 26 tys. z oczekiwanych 50 tysięcy.

Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielach domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także obiektów, które nie są na stałe zamieszkałe - np. biur, sklepów, restauracji czy punktów usługowych. W przypadku osób mieszkających w blokach czy kamienicach, zadanie to spoczywa na spółdzielniach lub wspólnotach mieszkaniowych- przypominają miejscy urzędnicy.

Osoby, które nie chcą, aby w styczniu przed ich domami zalegały worki ze śmieciami, nie mogą zwlekać - powinny zrobić to jak najszybciej. Zadanie to można wykonać w zaledwie kilka minut i to nie wychodząc z domu. Wystarczy skorzystać z portalu Przyjazne deklaracje. Można też: elektronicznie przez platformę ePUAP2, drogą pocztową na adres: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, 61-441 Poznań lub osobiście w Punktach Obsługi Klienta (przy ul. 3 Maja 46, ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, ul. Wszystkich Świętych 1, ul. Małachowskiego 10) - po uprzedniej rezerwacji na stronie lub telefonicznie przez miejską infolinię Poznań Kontakt pod nr 61 646 33 44.
Choć miasto opuści GOAP od 1 stycznia, do końca czerwca przyszłego roku w odbiorze odpadów nic się nie zmieni. Łącznie z opłatami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro