Reklama
Reklama

Skandaliczne traktowanie karpi na targowisku przy Niestachowskiej? Fundacja "Viva!" zawiadomiła prokuraturę

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. pixabay.com/ DanielWanke

"Pakowanie do reklamówek bez wody po kilka sztuk, ryby stłoczone w wózku i wiadrze bez wody. Rzucanie rybami, przepełnione zbiorniki i karp miotający się po chodniku".


Tak wyglądała sprzedaż żywych ryb na targowisku rybnym przy ul. Niestachowskiej w Poznaniu - informuje Fundacja "Viva!". Aktywiści z "Vivy" przez cały grudzień aż do Świąt monitorowali warunki sprzedaży żywych karpi w różnych punktach Poznania, w tym także na targowisku przy ul. Niestachowskiej.

Niestety, kolejny rok z rzędu odnotowaliśmy w tym miejscu szereg nieprawidłowości. Ryby traktowane są tam jak przedmioty, zapomina się o tym, że są czującymi istotami i odczuwają ból oraz stres podobnie jak każde inne zwierzę. Tak samo objęte są również przepisami ustawy o ochronie zwierząt, a za znęcanie nad zwierzętami przewidziane są w niej odpowiednie sankcje. Dlatego też złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami - powiedziała Malwina Malinowska, koordynatorka poznańskiej grupy Fundacji "Viva!"

Wyrok Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2016 r. wskazał, że nie jest dopuszczalne pakowanie żywych karpi do worków foliowych bez wody. Karp jest zwierzęciem wodnym i tylko w tym środowisku ma zapewnione właściwe warunki, stwierdził SN. Aktualne praktyki dużej części sprzedawców żywych karpi w okresie przedświątecznym są zatem niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt - dodają przedstawiciele "Vivy".

Fundacja twierdzi również, że zgodnie z badaniami CBOS z marca 2018 roku 86% Polek i Polaków popiera wprowadzenie zakazu transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody, umożliwiającej oddychanie. To między innymi efekt wieloletniej kampanii fundacji Viva! oraz zaangażowania klientów dokumentujących makabryczne sceny mające miejsce podczas handlu żywymi rybami - informuje Fundacja "Viva!".Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
4.57 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro