Reklama

Autostradą A2 i A4 na święta? Pamiętaj, że już nie ma bramek

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Jóźwiak / GDDKiA
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Jóźwiak / GDDKiA

Nie ma już bramek i punktów poboru opłat.

Od 1 grudnia na państwowych odcinkach autostrad A2 (Stryków-Konin) i A4 (Wrocław-Sośnica) szlabany są otwarte i nie można już opłacić przejazdu bezpośrednio na bramkach, to nie znaczy, że autostrada stała się bezpłatna. Aby podróżować należy przed podróżą kupić e-bilet autostradowy. Można to zrobić:
- w aplikacji e-TOLL PL BILET,
- w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL: mPay, Autopay, Spark - na bieżąco aktualizowana lista partnerów wraz z linkami do aplikacji dostępna jest na stronie etoll.gov.pl,
- w stacjonarnej sieci sprzedaży na stacjach paliw - aktualna lista stacji na których kupisz bilet w serwisie etoll.gov.pl.

Zakup e-biletu autostradowego nie wymaga rejestracji w systemie e-TOLL i instalowania urządzeń pokładowych. Można go kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48 h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Jak informują przedstaiwciele KAS w okresie od 1 do 14 grudnia 2021 r. wydano ogółem 381 769 e-biletów autostradowych, z czego ok. 54% to bilety wydane w partnerskiej sieci stacjonarnej, a ok. 29% to bilety wydane w aplikacji e-TOLL PL BILET. Pozostałe e-bilety autostradowe zostały wydane w aplikacjach partnerów, z którymi Szef KAS zawarł umowę.

Zwrot niewykorzystanego biletu jest możliwy w taki sam sposób, w jaki bilet kupiono. Bilet można zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu. W sytuacjach wyjątkowych bilet można kupić do 3 dni wstecz od daty zakończenia podróży. W przypadku kontroli mobilnej na drodze i stwierdzonego naruszenia, kierowca nie będzie mógł skorzystać z tej możliwości.

Przejazd można również opłacić korzystając z aplikacji e-TOLL PL. Aplikacja ta została stworzona głównie z myślą o użytkownikach pojazdów ciężkich, którym służy ona zarówno jako system płatności za przejazdy jak i monitorowania przewozu towarów wrażliwych (SENT) - mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska. Mogą z niej jednak korzystać również kierowcy aut osobowych - dodaje.

Należy pamiętać, że wymaga to jednak wcześniejszego zarejestrowania w Internetowym Koncie Klienta, a sama aplikacja musi być uruchomiona przez cały czas podróży płatnym odcinkiem autostrady (pobieranie opłaty odbywa się tu na podstawie danych lokalizacyjnych z GPS).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro