Reklama
Reklama

Powiat poznański ma budżet na 2022 rok. Pieniądze na obwodnicę Swarzędza i wiadukt w Kobylnicy

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Dochody powiatu zaplanowano na poziomie około 428 mln złotych, a wydatki 466 mln złotych.

- Nigdy wcześniej nie przyszło nam konstruować budżetu z tyloma niewiadomymi. Niestety ustawy związane z tak zwanym Polskim Ładem w konsekwencji ograniczą samorządom znaczną część dochodów z podatku PIT. Tylko dla nas oznacza to wpływy mniejsze o 50 mln złotych - wyjaśniał w trakcie sesji budżetowej Jan Grabkowski, starosta poznański. - Do tej pory dochody były przewidywalne, teraz jest wielka niewiadoma. Dlatego nie było łatwo skonstruować budżet. Musieliśmy podejmować odważne decyzje. To cena demokracji i warto tę cenę ponosić - dodał.

Do budżetu powiatu trafi mniej pieniędzy z PIT, a dodatkowo powiat musi zapłacić o 9 mln złotych więcej niż ostatnio podatku janosikowego (w sumie prawie 54 mln zł). Na co przeznaczone zostaną pieniądze w przyszłym roku?

Około 100 mln złotych trafi na drogi. 12 mln zł pochłonie przebudowa drogi Napachanie - Rokietnica. 8 mln zł pochłonie przebudowa dwóch mostów na trasie Buk - Wiktorowo. - W 2022 roku rozpoczną się długo oczekiwane zadania: 6,5 mln zł zaplanowano na budowę obwodnicy Swarzędza (całość ma kosztować 25 mln zł). Obwodnica połączy wiadukt w Jasinie z nowym rondem w Rabowicach. Ponad 13 mln zł pochłonie wiadukt pod torami kolejowymi w Kobylnicy (cała inwestycja to koszt niemal 45 mln zł). 1,7 mln zł pozwoli zwiększyć liczbę połączeń kolejowych w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej - wymienia Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

Nieco mniej, bo 99,6 mln złotych powiat przeznaczy na oświatę i wychowanie. 62 mln złotych trafi na politykę społeczną. To m.in. pokrycie kosztów szczepień przeciwko HPV, grypie, a także badań mammograficznych. - Wsparcie otrzyma również Szpital w Puszczykowie. Na realizację zadań Powiatowego Urzędu Pracy przeznaczono kwotę 19 mln zł. Powiat nadal będzie też dokładał do utrzymania izby wytrzeźwień. W ramach pomocy społecznej nie zabraknie pieniędzy na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach - 7 mln zł oraz domu dla samotnych rodziców z dziećmi i kobiet w ciąży - 890 tys. zł. W ramach polityki społecznej wydatki m.in. na rodziny zastępcze, domy dziecka, ośrodek wspomagania rodziny, interwencji kryzysowej czy powiatowe centrum pomocy rodzinie pochłoną ponad 28 mln zł.

2,5 mln zł w przyszłym roku trafi na ratowanie zabytków, a 800 tysięcy złotych to wsparcie działalności Teatru Muzycznego w Poznaniu. Pieniądze otrzymają też policjanci (choćby na zakup radiowozów) oraz strażacy (także na zakup np. pojazdów ratowniczo-gaśniczych).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
7.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro