Reklama

Poznańska biblioteka wydała za publiczne pieniądze tomik poezji posła Rafała Grupińskiego

od lewej Rafał Grupiński | fot. Tomasz Gzell/ PAP
od lewej Rafał Grupiński | fot. Tomasz Gzell/ PAP

Nie stać było posła na własną "Boginię Jezus"?

Rafał Grupiński, wieloletni poseł PO, prywatnie pasjonuje się poezją i literaturą, którą niegdyś studiował. Jego najnowszy tomik poezji zatytułowany "Bogini Jezus" ukazał się w tym roku w sierpniu i kosztuje 21 złotych. Jak informuje Tomasz Nyczka z Gazety Wyborczej, całe wydanie tomiku Grupińskiego ufundowała z publicznych pieniędzy marszałkowska Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Jeden z radnych PiS zwrócił uwagę na fakt, że Grupińskiego stać, aby wydać tomik z własnych nakładów finansowych.

Rafał Grupiński jest czynnym politykiem, sprawującym obecnie mandat posła na Sejm i zgodnie z Ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora posiada uprawnienia kontrolne w stosunku do podmiotów samorządowych, w tym w stosunku do wojewódzkich instytucji kultury. Tym samym zachodzi oczywisty konflikt interesów w przedmiocie korzystania przez niego z mecenatu podmiotu, w stosunku do którego posiada uprawnienia kontrolne - wypowiedział się radny Łukasz Grabowski dla Gazety Wyborczej. Dodał również, że branie odpowiedzialności za niepowodzenie wydanej twórczości, to nie rola podmiotów publicznych.

Wyborcza dotarła do informacji o kosztach wydania poezji posła PO. Jak podał wyborczej Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, cały nakład wyniósł 5 977 złotych netto. Kwota zawiera również honorarium autora w wysokości 1,1 tysięcy złotych. Pracownicy biblioteki zapewniają, że wydanie "Bogini Jezus" nie powinno budzić kontrowersji, ponieważ Grupiński, to znany autor ściśle związany z Wielkopolską. Przekonują również, że tomik spotkał się z dużym zainteresowaniem czytelników.

Radny Łukasz Grabowski podaje jednak jako ważny argument fakt, że biblioteką publiczną kieruje bratanica posła, Małgorzata Grupińska. Wyborcza informuje, że Grupińska to stanowiska przejęła dopiero od 1 września tego roku.

- Nie ja podejmowałam tę decyzję, wtedy jeszcze nie byłam dyrektorem. Zapewne zastanowiłabym się nad tym kilka razy. Niemniej plan wydawniczy powstaje przecież rok wcześniej, a wyboru książek do serii Biblioteka Poezji Współczesnej od 14 lat dokonuje wraz z kolegium redakcyjnym osoba, której kompetencji w tym zakresie odmówić nie można, o czym świadczy 110 nominacji oraz 61 zdobytych najważniejszych nagród literackich dla wydawanych przez Bibliotekę książek - wyjaśniła wyborczej dyrektor biblioteki, Małgorzata Grupińska.

Czy chciałbyś przeczytać poezję posła Rafała Grupińskiego?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami burzowa środa!
23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro