Reklama

Kiedy powstały pierwsze antyperspiranty?

Kiedy myślimy o zamierzchłych czasach, takich jak starożytność czy średniowiecze, raczej nie przychodzi nam na myśl ponadprzeciętne dbanie o higienę. Jest to dosyć krzywdzące, ponieważ rzeczywiście ludzie dbali wtedy o aspekty związane z myciem czy wyglądem mniej niż teraz, jednakże nie pozwalały im na to trudy życia oraz brak dostępu do technologii, jaki mamy obecnie. Dowodem tego, że starożytni bardziej przejmowali się swoim zapachem bardziej, niż mogłoby nam się wydawać, jest fakt, że pierwsze dezodoranty mogły być używane już ponad pięć tysięcy lat temu! Oczywiście znacznie odbiegały one od produktów kosmetycznych, jakie znamy obecnie, jednak miały one swoje miejsce w codzienności naszych przodków. Kiedy powstały pierwsze antyperspiranty w bardziej znajomej nam formie?

Antyperspirant - co to jest?

Antyperspiranty to kosmetyki, których zadaniem jest ograniczenie naszego pocenia oraz wyeliminowanie przykrego zapachu, który towarzyszy temu procesowi. Tę świadomość ma raczej każdy z nas, przejdźmy więc do tego, jak właściwie działają te kosmetyki. Żeby to zrozumieć, konieczne jest przyjrzenie się samej fizjologii pocenia.

Kiedy temperatura naszego ciała wzrasta, niezależnie czy na skutek wysiłku fizycznego, czy po prostu ze względu na panujące na zewnątrz upały, mózg uruchamia nasze gruczoły potowe. Są to niewielkie kanaliki, które można znaleźć właściwie na całej naszej skórze, chociaż w różnym zagęszczeniu. Najwięcej z nich przypada na teren pach, dłoni, stóp, oraz narządów intymnych. W zależności od naszych genów, ogólna liczba gruczołów potowych na naszej skórze może wynosić nawet kilka milionów, nic dziwnego więc, że tak łatwo i często się pocimy.

Jak działa antyperspirant i co odróżnia go od dezodorantu?

Antyperspirant jest kosmetykiem, który może temu zapobiec. W jaki sposób? Po prostu blokując gruczoły potowe. Wytworzona warstwa ze składników antyperspirantu wsiąka w kanaliki potowe, blokując ich drożność. Oznacza to, że pot nie wydostanie się na powierzchnię, gdyż po prostu nie będzie miał takiej możliwości lub będzie ona ograniczona. Najczęściej ochrona zapewniana nam przez antyperspirant trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin, ponieważ po takim czasie antyperspirant złuszczy się i opuści naszą skórę.

Warto przyjrzeć się tutaj także kwestii zapachu antyperspirantu. Wbrew pozorom pot nie ma zapachu, natomiast przykra, charakterystyczna woń jest efektem jego kontaktu z bakteriami występującymi na naszej skórze. Antyperspirant może, lecz nie musi mieć substancji zapachowych, które zamaskują nieprzyjemny zapach. To jest domena dezodorantu, więc jeśli Twój problem to nie plamy pod pachami, ale ostra woń towarzysząca poceniu, lepiej będzie sięgnąć po dezodorant.

Kiedy powstały dezodoranty i antyperspiranty?

Dzisiaj wszystkie te informacje są dla nas powszechnie dostępne. Na rynku możemy znaleźć masę profesjonalnych produktów kosmetycznych, takich jak Garnier antyperspirant, jednak nie zawsze tak było, natomiast nasi przodkowie musieli opracowywać swoje kosmetyki metodą prób i błędów. Jak więc i kiedy powstały pierwsze antyperspiranty?

Starożytni mieszkańcy Chin zazwyczaj byli pionierami, jeśli chodzi o różne rozwiązania technologiczne, nie inaczej było w tym przypadku. Już ponad pięć tysięcy lat temu wykorzystywali oni naturalne substancje w celu walki z potem. Warto dodać w tym miejscu, że robili to całkiem skutecznie, ponieważ na nadmierną potliwość używali oni ałunu. Jest to naturalny minerał posiadający właściwości bakteriobójcze oraz przy okazji wysuszające, co stanowi idealne połączenie dla antyperspirantu. O jego skuteczności może świadczyć fakt, że wykorzystywany jest on do dziś.

Pierwszy antyperspirant w znanej nam formie pojawił się w okolicach roku 1900. Początkowo tak bardzo podrażniał on skórę, że korzystanie z niego było niemal niemożliwe. Do dalszego rozwoju tej technologii kosmetycznej przyczynił się nieświadomie pewien chirurg o nazwisku Murphey. W 1914 roku wynalazł on dla siebie specyfik, który sprawiał, że podczas operacji mniej pociły mu się ręce. To rozwiązanie podchwyciła jego córka, Edna Murphey - to właśnie ona wprowadziła na rynek pierwszy antyperspirant.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia! Również dla Poznania
22℃
12℃
Poziom opadów:
4.3 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
24.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro