Specjalny zespół zastanowi się czy PBO potrzebuje zmian
Zadaniem zespołu będzie wypracowanie zasad i rozwiązań, służących doskonaleniu kolejnych odsłon Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Odbyło się już pierwsze spotkanie.
Zespół ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego liczy 37 osób. W jego skład wchodzą reprezentanci różnych środowisk: grup mieszkańców, wnioskodawców z poprzednich lat, rad osiedli, organizacji pozarządowych, Miejskiej Rady Seniorów, Młodzieżowej Rady Miasta, a także miejscy radni, wśród których są członkowie wszystkich klubów oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania.
Zespół ds. budżetu obywatelskiego to nie jest nowość. To ciało, które było powoływane również w poprzednich latach, gdy nie obowiązywała jeszcze nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym. Zmiany w prawie, przyjęte w 2019 r., sprawiły, że o zasadach PBO nie decyduje już prezydent w swoim zarządzeniu, lecz rada miasta podejmując uchwałę. Oznacza to, że bez względu na to, jakie rozwiązania wypracuje grupa doradcza, ostatecznie ich wprowadzenie i tak zależy do miejskich radnych. Mimo to, po krótkiej przerwie postanowiliśmy reaktywować zespół - tłumaczy Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.
Przyjrzymy się zasadom dotychczasowych edycji PBO. Zobaczymy, co można usprawnić i zmienić, aby Poznański Budżet Obywatelski jeszcze lepiej spełniał swoją funkcję. Oczywiście zespół musi poruszać się w normach prawnych, czyli postępować zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez nowelizację ustawy o samorządzie gminnym - podkreśla Patryk Pawełczak.
Pierwsze spotkanie Zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego odbyło się 18 listopada. Jego członkowie mają spotykać się regularnie do lutego - tak, aby w marcu uchwałą wprowadzającą ewentualne zmiany w PBO, mogli zająć się podczas sesji miejscy radni. Jak na razie, spotkania zespołu będą miały formę online. Jeśli jednak sytuacja pandemiczna na to pozwoli, jego członkowie powrócą do rozmów stacjonarnych - informują miejscy urzędnicy.